Naštvanost z neseriózní finanční instituce a její drzé reklamy stála u zrodu knížky „Konec finančních negramotů v Čechách“, alespoň tak to podává její autor Patrik Nacher. „Hledal jsem způsob, jak lidem přiblížit pro ně tak nezábavné téma peněz a financí, které je jinak poměrně suchopárné. Nikdo to nechce moc poslouchat, každý chce mít hodně peněz, ale nikoho už nezajímá, jak je vydělat nebo jak je smysluplně utrácet. A když jsem jel kolem nějakého billboardu, tak mě inspirovala reklama na takovou celkem neseriózní finanční instituci, kde bylo napsáno: ‚Dvakrát měř a jednou řež.‘ Mě to tak naštvalo, že jsem o tom nejdříve napsal článek, potom takovou prezentaci a nakonec z toho vznikla tahle knížka,“ vysvětloval Patrik Nacher na křtu své knihy.
A psaní o zásadách finanční gramotnosti pojal hodně neobvykle. „Jednotlivé situace v ní vysvětluji s pomocí známých přísloví a pořekadel, protože jsem si řekl, že to je nejvíc srozumitelné pro všechny generace. Spíš samozřejmě pro tu střední a starší, protože když jsem si to ověřoval, ti mladí přísloví už moc neznají. Ale tak u nich aspoň dojde i k nějaké jiné gramotnosti než jenom finanční,“ konstatoval Patrik Nacher, který se už dvacet let pohybuje v oblasti financí a marketingu. Provozuje několik internetových stránek, z nichž nejznámější se od roku 2005 zabývá tématem bank, poplatků a zvyšování finanční samostatnosti a gramotnosti spotřebitelů – www.bankovnipoplatky.com.
Babiš radí nepodlehnout nabídkám na „levné peníze“
Křtu jeho knihy se zúčastnil i Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, na jehož kandidátce se Patrik Nacher stal pražským zastupitelem. „Pokud se skutečně naplní, že díky této knížce nastane konec finančních negramotů, bude to skvělé. My s tím fakt máme velký problém. Minulý rok u nás bylo 878 tisíc exekucí, to je hrozné číslo. A myslím, že je to i evropský problém a problém odpovědnosti. Byl jsem na rozpočtovém výboru obhajovat navržený deficit pro příští rok sedmdesát miliard, pro další pak plánujeme šedesát a padesát miliard, takže určitě směřujeme k nule,“ přislíbil ministr financí. Naposledy se schodek nižší než sto miliard korun plánoval na rok 2009 (38,1 miliardy Kč) pod taktovkou Miroslava Kalouska. Paradoxně v tom roce skončil rozpočet rekordním deficitem (192,2 miliardy Kč).
V předmluvě ke knize zdůraznil Andrej Babiš odpovědnost jako zásadní vlastnost. „Jde o odpovědnost nepodlehnout všudypřítomnému pozlátku, nabídkám na ‚levné peníze‘. Žádné peníze nejsou levné a každá půjčka něco stojí,“ varoval ministr financí a na křtu knihy, jejímž se stal patronem – nikoli kmotrem, jak bylo přítomnými kvůli negativním konotacím tohoto slova vysvětleno –, ještě dodal: „Důležité je, aby si to uvědomovali rodiče a říkali dětem, že když si půjčí peníze, že je musejí jít vrátit. To je strašně důležité. Bohužel v Evropě nám nejdou moc příkladem. Viděli jsme to na Řecku, které mělo skončit v bankrotu, ale politici rozhodli, že to vlastně není bankrot,“ připomněl Andrej Babiš.
Kubera vydělal milion osm set tisíc na sportovním mercedesu
Mezi patrony knihy však nebyl jediným politikem, tím druhým byl Jaroslav Kubera, od roku 2000 senátor za ODS a už více než dvacet let starosta a posléze primátor města Teplice. V předmluvě ke knize označil dluhy za jeden z největších problémů dnešního světa a čtenářům dal dvě dobré rady: „Nejsnáze vydělané peníze jsou ty, které neutratíme.“ „Z každé vydělané koruny si dej deset haléřů na stranu. Budou se ti hodit.“ Jednu z nich uplatnil i na samotném křtu. „Já jsem naplnil to, co jsem napsal do knihy, že nejlépe vydělané peníze jsou ty, které neutratíš. Takže jsem si vyžebral jeden výtisk a vydělal jsem tři stovky,“ pochlubil se Jaroslav Kubera a radost mu nezkazila ani poznámka autora, že na křtu se kniha prodává zvýhodněně za dvě stovky. „Ty jsou také dobré. Já jsem v tomhle směru úplný extrém. Nikdy v životě jsem si nic nepůjčil, ani moje rodina,“ ujišťoval senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník