Lékař z vybombardované nemocnice v Kundúzu: Splést si ji s jiným cílem? Skoro nemožné

10.10.2015 6:51 | Zprávy

Při náletu amerických bombardérů na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu zemřeli jedni z nejlepších lékařů, kteří v tomto zdravotnickém zařízení sloužili. V rozhovoru pro internetovou televizi DVtv to uvedl jeden z členů organizace Lékaři bez hranic Tomáš Šebek, který v této nemocnici dvakrát sloužil a který tamní lékaře dobře znal, někteří byli dokonce jeho přáteli. Šebek odmítl původní tvrzení Američanů, že bombardování nemocnice bylo vedlejší škodou, protože ji obklopoval rozsáhlý park a nebylo takřka možné si ji splést s jiným objektem.

Lékař z vybombardované nemocnice v Kundúzu: Splést si ji s jiným cílem? Skoro nemožné
Foto: repro
Popisek: Záběr z amatérského videa, které si natočili američtí vojáci, kteří se bavili tím, že močili na mrtvé bojovníky Talibanu

Moderátorka Daniela Drtinová nejprve připomněla, že nemocnici v Kundúzu v severním Afghánistánu vybombardovali spojenci. Zemřelo přitom 22 lidí. Šebek v nemocnici v Kundúzu pracoval naposledy letos na jaře, před tím pak v roce 2013.

Celé video je ZDE

Šebek přiznal, že zničení nemocnice jej velmi zasáhlo. S tamními lékaři totiž udržoval kontakt i nyní. V Kundúzu zemřelo 12 zdravotníků, všichni byli Afghánci. „Všechny jsem znal, dva tři z nich byli moji přátelé,“ přiznal. Z jeho pohledu není myslitelné, že by z nemocnice stříleli tálibánci.

Nemocnice v Kundúzu fungovala čtyři roky, byla respektovaná všemi stranami. „To z toho důvodu, že jako Lékaři bez hranic vystupujeme neutrálně a nehledíme na to, jaké má člověk náboženství, na které straně barikády stojí a přistupujeme k člověku, pokud nás potřebuje, jako k pacientovi,“ uvedl Šebek s tím, že dosud to všechny strany, ať už opoziční nebo koaliční jednotky, respektovaly. „Do nemocnice se nikdy nevstupovalo se zbraněmi. To je pravidlo, které platí na celém světě. Chrání jak nás, tak naše pacienty,“ dodal.

Jsme nestranná organizace, péči poskytneme všem, kteří ji potřebují

O bezpečnost nemocnice se staral místní kmenový náčelník. S respektem se k nemocnici choval i Tálibán. „Kmenový náčelník nám zajišťoval určitou míru advokacie, byl schopen řešit určité konfliktní situace, pokud nastaly,“ vysvětlil s tím, že transparentnost a neutralita, kterou Lékaři bez hranic disponují, je zároveň chrání. Nejen na čtyřech misích v Afghánistánu, ale na celém světě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Robert Králíček byl položen dotaz

Pošta

Že je doručování poštou tragické se ví už dlouho. Vy za to kritizujete Rakušana, ale co jste udělali vy, aby česká pošta fungovala líp? Třeba když jste byli ve vládě? Nebo co uděláte, když v ní zas budete? Běžná situace: Zásilka nedoručena, adresát nezastižen, přitom jste doma, ale nikdo se vám neoz...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala vysílal s tabulkou: Levný benzín na Velikonoce, díky správným rozhodnutím vlády

22:35 Fiala vysílal s tabulkou: Levný benzín na Velikonoce, díky správným rozhodnutím vlády

Premiér Petr Fiala rozjel na sociálních sítích nový pořad Čísla a data. A v mimořádném velikonočním …