Přímo pod sochou byl na bílém transparentu modrý nápis Izrael má právo na existenci, na dalších nápisy jako Izrael se musí bránit, Co bychom dělali, kdyby létaly rakety z Kladna na Prahu či červenou barvou krve nápis Free Gaza from Hamas. Nad hlavami přítomných vlály bílé státní vlajky státu Izrael s modrou šesticípou hvězdou. Lidé si zazpívali hebrejsky několik písní, včetně izraelské státní hymny.
Nezpochybňujme zlo terorismu, vyzývá psychiatr profesor Cyril Höschl
Zhruba měsíc trvající boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy si vyžádaly už téměř 2000 mrtvých. Od úterý platí třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izraelský velvyslanec v Praze v dopise, který poslal dnešnímu shromáždění, potvrdil, že Izrael dodrží příměří tak dlouho, dokud ho bude dodržovat druhá strana. Hamás přirovnal k Al Kajdě.
Česká diplomacie opakovaně vyzvala aktéry konfliktu v Pásmu Gazy, aby přistoupili k jednání o příměří. Prezident Miloš Zeman pozval na návštěvu izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, který pozvání přijal. Zeman je zastáncem Izraele v konfliktu s Palestinou. Česko dlouhodobě platí za jednoho z hlavních spojenců Izraele nejen v Evropské unii, ale i na světě
Psychiatr profesor Cyril Höschl na shromáždění uvedl, že v některých médiích ale je relativizováno zlo, kterým je terorismus, a zpochybňováno právo Izraele na existenci. Nelíbí se mu, že média přinášejí názory obou stran. "Je to jako kdyby v roce 1939 anebo 1940 musela být v BBC ve stejném rozsahu nacistická desetiminutovka," řekl za potlesku přítomných.
Mezi oběťmi jsou stovky dětí
Sociolog Fedor Gál přiznal, že mu jde po zádech mráz, když slyší mluvit některé politiky, a to i české, a když vidí, co se děje v řadě evropských měst, kde se objevují nacistické symboly. "Nechci, aby se moje vnoučata musela narodit jako já v Terezíně (koncentračním táboře)," řekl.
Účastníci shromáždění podpořili prohlášení, v němž se uvádí, že každý stát má právo chránit své občany, operace Izraele v Pásmu Gazy jsou legitimní a střílení raket na civilisty je válečným zločinem. Vyzvali mezinárodní společenství, aby Pásmo Gazy bylo demilitarizováno.
Dětský fond OSN (UNICEF) dnes oznámil, že mezi více než 1800 oběťmi měsíc trvajících bojů v Pásmu Gazy bylo 419 dětí. Personál fondu odhaduje, že psychologickou pomoc potřebuje na 400.000 dětí. Mnohé za sebou mají otřesné zážitky a ztráty nejbližších příbuzných, napsala agentura Reuters.
Konflikt, který byl přerušen v úterý třídenním příměřím a stažením izraelské armády z Pásma Gazy, podle Reuters nepřežilo 1869 Palestinců, hlavně civilistů, mezi nimiž bylo 672 žen a dětí. Přes 9500 osob je raněno. Izrael přišel o 64 vojáků. Podle dnešní izraelské bilance byl mezi čtyřmi civilními oběťmi na izraelské straně thajský dělník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp