Předsedovi volebního výboru Martinu Komárkovi to občas nedalo, aby nepoznamenal, že se konkrétní odpovědi nedočkal a že by mu obdobným způsobem zřejmě dokázal odpovědět kdokoli a nemusel by být zrovna kandidátem do Rady ČT.
Potvrdilo se to hned v jednom z prvních vystoupení, kdy Tomáš Glanc, bývalý ředitel Českého centra v Moskvě, jehož nominovala do výběru Asociace režisérů a scénáristů, nedokázal odpovědět na otázku, zda byla podle něj správně vyřešena kauza Daniely Drtinové. Bývalá moderátorka byla tváří těch, kteří se na Radu ČT obrátili s žádostí o prověření nezávislosti a objektivity zpravodajství České televize. Tázaný se omluvil, že s touto kauzou není obeznámen. „Dvořák a jeho tým dokázali za poslední dobu nemálo výborných výkonů. Nikdy bych se nezastával démonizování tohoto média, které se někdy děje,“ naznačil Tomáš Glanc, že by v Radě představoval spíše oporu managementu ČT.
O znovuzvolení do Rady se uchází i její dosavadní předseda
Tomu by se dobře poslouchala i slova Václava Čapka, nominovaného Českým filmovým a televizním svazem, jenž prohlásil: „Musím pochválit zpravodajství, přestože se o něm ne vždy mluví dobře, ale má výborné výsledky.“ Přítomní poslanci i hosté kvůli možnému zpestření někdy ne příliš záživných vystoupení uchazečů o členství v Radě zřejmě litovali absence známého popularizátora vědy Václava Cílka, který se kvůli zahraniční cestě musel z účasti na slyšení omluvit, a tak alespoň zaslal motivační dopis. Zajímavě a sympaticky vyznělo představení experta na drogovou problematiku Ivana Doudy, kterého nominoval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, jenž své vystoupení zakončil slovy, že by bylo dobré, kdyby Rada ČT měla ve svých řadách psychologa.
Nejsebevědoměji ze všech kandidátů si během dopoledního slyšení počínal Jaromír Císař, jehož navrhla Česko-izraelská smíšená obchodní komora. „O členství v Radě České televize neusiluji, já své členství v Radě nabízím,“ prohlásil profesí advokát a zdůraznil, že právnického prvku je v Radě ČT zapotřebí a ve stávajícím složení žádný není. Trefně upozornil na to, že pokud má být Rada kvalifikovaná, nemůže být závislá jen na tom, co jí se svým aparátem včetně právnického předloží generální ředitel ČT. Nynější předseda Rady ČT Jaroslav Dědič, jemuž brzy vyprší mandát, měl oproti všem dalším konkurentům náskok v zasvěcenosti. Jeho závěrečný povzdech, že čím více úkolů valících se na Radu slyší, tím víc je bezradný, glosoval předseda volebního výboru Martin Komárek stručně: „Radní je bezradný“.
Rázná advokátka: Lidé cítí, že se jim lže a Večerníček to nezachrání
Český olympijský výbor vyslal jako svého kandidáta olympijského vítěze z Atlanty kanoistu Martina Doktora. Jeho vystoupení, v němž vysvětlil, že by chtěl v Radě ČT zastupovat sportovní prostředí, které je ve společnosti a prostřednictvím programu ČT sport i v České televizi hojně zastoupeno, patřilo k těm věcnějším. Při prezentaci Olega Hamana se poslanci pozastavili nad tím, kolik kandidátů včetně něj vyslala Česko-izraelská smíšená obchodní komora, kde se najednou bere eminentní zájem této instituce o veřejnoprávní televizi. Dušan Hejbal, kterého nominovala Ekumenická rada církví, proto ujišťoval, že by nijak neprosazoval náboženství do vysílání ČT. „Myslím, že její zpravodajství je vyvážené. Když pominu některé nešťastné výroky pana prezidenta a některé přestřelené komentáře v médiích, tak nepozoruji, že by bylo vnímáno jako neobjektivní,“ podotkl Dušan Hejbal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník