Čtvrteční podvečer naslouchalo slovům vicepremiéra šestnáct lidí. Podle diskuze přítomných nebyla akce viditelně propagována. I tak vydala na téměř dvě hodiny. Spolu s Bělobrádkem zde byl například trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych nebo Vladimír Derner, krajský zastupitel i jednička na kandidátce lidovců do krajských voleb. Ten zdůraznil pro další období dvě priority. Dopravu a zdravotnictví. „Výzvou a úkolem pro krajské zastupitelstvo jsou základní infrastruktura a páteřní sítě. Silnice jsou ve velmi špatném stavu.“ Další z kandidátů Karel Klíma upozornil, že zdejšímu kraji chybí hlavně dlouhodobý pohled, co bude za deset patnáct let. „Nepracuje se na něm. A co se týká dopravy, kraj by měl především převzít odpovědnost za zdejší silnice druhé a třetí třídy,“ uvedl.
Vědu a výzkum je třeba centralizovat
Jednoho z posluchačů zajímalo nové ministerstvo: „Diskutovanou věcí je otázka vzniku vámi navrhovaného ministerstva. Objevují se názory, že to budou další vyhozené peníze. Kdy by mělo vzniknout?“ Pavel Bělobrádek vysvětlil, že se jedná o ministerstvo pro vědu a výzkum a je ve fázi věcného záměru schváleného vládou. „Pravděpodobně nedojde ke vzniku ještě v tomto volebním období, ale bude připraven pro další vládu. Návrh není stranický, není politický, je to věc praktická, kdy je roztříštěnost jedním ze závěrů mezinárodních auditů české vědy,“ popsal předseda lidovců. Lidé, kteří tvrdí, že s tím bude spojena nutnost nové budovy a zaměstnání mnoha úředníků, podle Bělobrádka nevědí, co říkají, nebo se o věc nezajímají. Lidé, kteří se zajímají, to dělají naschvál, takže lžou.
„Drtivou část pracovníků budou tvořit lidé z jiných funkčních orgánů, z ostatních ministerstev, technologické agentury a úřadu vlády. Žádný dramatický nárůst úředníků by zde nebyl. Jde o to mít lépe pod kontrolou, kam putují investované peníze a jak se s nimi nakládá,“ tvrdil vicepremiér s tím, že nový úřad nemá v žádném případě kontrolovat, co který vědec zkoumá, protože svoboda musí být vždy principem vědeckého bádání. Naopak se nebrání tomu některá ministerstva sloučit nebo zrušit. Zamyslel se nad významem ministerstva pro místní rozvoj, které vzniklo v době, kdy ještě neexistovaly kraje. Jeho agendu by měly zajišťovat kraje samotné.
Bělobrádek: Věda a výzkum není politická věc
Naopak rušení ministerstva pro informatiku prohlásil za zásadní chybu, která dramaticky snížila prosperitu České republiky, jež se nyní nalézá za Rumunskem v úrovni elektronizace státní správy, a sice na předposledním místě. „Protože to dělali všichni a nikdo. Vznik je pro nás otázka skutečně systémová a otázka efektivity. Jestliže kolegyně Putnová (poslankyně Anna Putnová TOP 09, pozn. red.) prohlásí, že jde o trafiku pro někoho, tak to jsou možná zvyklí dělat v topce. My na to zvyklí nejsme. Záleží na tom, zda se budou lidé chovat racionálně a půjde jim o věc. Chápu, že daně, odvody, zdravotní pojištění, je věc politická, ale ne věda a výzkum,“ tvrdil předseda lidovců, podle nějž je podstatné zcentralizovat roztříštěnost a zajistit v této oblasti lepší řízení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová