Magda Vášáryová potkala po brexitu skupinu Britů a od plic jim vpálila, co si o nich myslí. Farage a Johnson pořád jen lhali, jak to, že s tím směli do televize?

30.06.2016 10:51 | Zprávy

Bývalá slovenská politička a diplomatka Magda Vášáryová se v rozhovoru pro Český rozhlas zamýšlela nad příčinami brexitu. Mimo jiné zdůraznila, že Britové dojeli na jakousi svoji bezstarostnost v přístupu k referendu. Ostře se ale také vymezila proti britským politikům či stanici BBC, která ji prý velmi zklamala.

Magda Vášáryová potkala po brexitu skupinu Britů a od plic jim vpálila, co si o nich myslí. Farage a Johnson pořád jen lhali, jak to, že s tím směli do televize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová

Jednu z příčin brexitu spatřuje Vášáryová v propasti, která se vytvořila mezi mladou generací a jejich rodiči (tedy generací starší šedesát a více let). Rodiče se prý přestali starat o budoucnost svých dětí a vnuků a jde jim pouze o vlastní blaho. Dle jejího zjištění toto platí i pro Čechy, Slováky či Poláky.

Další příčinou, proč britské referendum o setrvání ostrovního království dopadlo tak, jak dopadlo, je dle Vášáryové bezstarostnost, s jakou Britové přistupovali k hlasování. V britských novinách či na sociálních sítích prý čte o tom, jak spousta lidí hlasovala proti členství Británie v EU, protože si myslela, že se vlastně nic moc nestane. Nad tím exdiplomatka jen nevěřícně kroutí hlavou.

S přístupem Britů k referendu má i osobní zkušenost. V polské Wroclawi, v hotelovém výtahu, potkala mladé Brity, kteří byli den po ohlášení výsledků referenda úplně hotoví a strašně naštvaní. Na otázku, zda alespoň hlasovali korespondenčně, nicméně dostala zápornou odpověď. Vášáryová jim nato „vpálila“, že vlastně nechali o své budoucnosti rozhodnout svoji babičku. Oni prý na ní jen vytřeštili oči a zřejmě jim údajně až tehdy došlo, čeho se dopustili.

Nejviditelnějších britských politických zastánců brexitu, Nigela Farage i Borise Johnsona, si Vášáryová dle svých vlastních slov nikdy nevážila. Podle ní vypouštěli v kampani předcházející samotnému referendu lži. V této souvislosti se Vášáryová opřela do nejvlivnější britské stanice BBC (a dalších médií), která tyto lži reprodukovala, aniž by vysvětlila, jaké to jsou lži.

Podobné referendum dle jejího názoru nemá v Polsku ani na Slovensku šanci projít. S Českou republikou už si tak jistá ale není. „Starosti si dělám, co bude v České republice, protože vy už jste odmítli radar a tuto zkušenost s vámi my ve střední Evropě máme,“ uvedla Vášáryová.

Celý rozhovor ZDE

Ve studiu Českého rozhlasu také zaznělo, že Slovensko je – na rozdíl od Česka – stále velmi proevropsky naladěné, byť se premiér Robert Fico ve svých výrocích vymezuje proti EU. „To má všechno kvalitu papíru, který zahodíte do koše. To jsou populistické postoje, které nemají dlouhého trvání,“ myslí si slovenská exdiplomatka.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…