„Jsem přesvědčen, že historie Římské říše je velmi inspirativní. Svět antiky neodolal v konkurenci s těmi – a dávám to do uvozovek – ‚barbarskými‘ národy Evropy. Ale nekonal se konec světa. Lidé tehdy byli schopni postavit mezi kulturami most. Jsem přesvědčen, že stejně jako tehdy i dnes může být jediným mostem křesťanská kultura. Neztratit svou kulturní identitu, ale dokázat se otevřít novým impulzům,“ sdělil ministr kultury Daniel Herman v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden. „Podívejme se do bavorského Řezna, kde je dodnes brána římského tábora. Tam si to člověk velmi uvědomuje. My jsme teď těmi privilegovanými držiteli pasu Římské říše. Ale za těmi branami je velké množství lidí, kteří chtějí dovnitř. Je to otázka našeho rozhodnutí. Nějakou dobu asi ještě můžeme zvyšovat hradby a kvalitu našich zbraní. Ale naše civilizace je za zenitem, ani jedna evropská země není nad hranicí přežitelnosti. Budeme-li pokračovat tímto způsobem, ti za branami je dříve nebo později prolomí. A vůbec se s námi nebudou bavit, jestli chceme nějakou symbiózu. Brutálně řečeno: vezmou si, co budou chtít,“ konstatoval.
Jak se tomu dá zabránit? „Uděláme totéž, co se povedlo Římu. Budeme schopni předat to podstatné z naší civilizace a pozvat za hradby ty, kteří jsou kompatibilní s našimi hodnotami. A kteří na ty brány pořád ještě klepou, neprolamují je a říkají: ‚Haló, my máme zájem.‘ Jestliže my nastavíme pravidla, protože jsme tady doma, máme šanci se spolupodílet na budoucnosti Evropy. Pro celou Evropu je prioritou, aby zůstala Evropou. Jestli budeme schopni své priority stanovit – a diskuse o evropské ústavě o tom moc nesvědčí –, anebo budeme dělat pštrosí politiku a čekat, až ty brány někdo prolomí. To je špatná politika,“ vysvětlil Daniel Herman.
Foldyna: Je potřeba použít všechny prostředky k obraně naší civilizace
K jeho názorům má výhrady Jaroslav Foldyna (ČSSD) „Pan ministr poněkud provokativně hájí bezzubé postoje politiků jemu podobných. Mám pět dětí a vnoučata, udělám úplně všechno, abych je ochránil. Bude-li to nutné. Věřím, že slušní lidé to udělají také,“ konstatoval a dodal: „Pan ministr by měl okamžitě opustit českou vládu. Od vlády očekáváme, že udělá vše, aby nás a naše děti ochránila. Od toho máme armádu, od toho jsme členy Aliance. Ať použijí všechny prostředky k obraně naší civilizace, to je jejich povinnost,“ je přesvědčen.
Samková: Ať pan ministr laskavě odpluje za zenit. Nejlépe s panem Forejtem
V podobném duchu se vyjádřila i Klára Samková: „Myslím, že pan ministr by se neměl už vyjadřovat vůbec k ničemu a opustit politickou scénu. Nejlépe společně s panem Forejtem. Bez něj a bez takových, jako je on, si s problémy velmi dobře poradíme. A to i my, kteří jsme takzvaně za zenitem. Za ten zenit ať už laskavě odpluje on sám.“
Fiala: Je třeba přestat s intelektuálními bláboly
Kritikou nešetří ani Radim Fiala, místopředseda SPD. „Je třeba přestat s intelektuálními bláboly a začít dělat rozumnou politiku na podporu mladých českých rodin s dětmi a starat se o suverenitu České republiky a potřeby českého národa. Pokud to začneme dělat, zcela automaticky budeme přijímat správná řešení,“ sdělil s tím, že imigrace není žádný evropský problém. „Je to problém jednotlivých evropských států, které ztratily suverenitu svého rozhodování, a je to záměr na zničení evropských národů. Nemám žádný zájem předávat naše hodnoty někomu jinému než českým dětem.“
Zahradil: Ministr pro landsmanšaft a dalajlámu řekl, že se mnou nesouhlasí vůbec v ničem. Tak je to správné
Stručně se k rozhovoru ministra Hermana vyjádřil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), jehož jméno v něm také padlo. „Pan ministr pro landsmanšaft a dalajlámu mě dnes pochválil v rozhovoru pro Týden. Řekl, že mám extrémní názory a že se mnou nesouhlasí vůbec v ničem. Vážím si toho. Takhle je to správné,“ uvedl. Více k tomuto tématu uvedl v samostatném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
Zdechovský: Vzít sem každého, kdo přijde, je blbost
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v reakci pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Je potřeba smysluplnou migraci. V současné době z Kazachstánu, Mongolska, Ukrajiny nebo Běloruska. To není problém, jde o lidi, které na pracovním trhu potřebujeme. Ale vzít sem každého, kdo přijde, nemá a nechce mít naše návyky, je blbost,“ prozradil. Musíme podle jeho názoru hledat lidi, kteří jsou nám kulturně blízcí. „Minulý rok šlo skutečně o invazi a nekontrolovaný přístup. Každý, kdo chce přijít do Evropy, by měl být zkontrolovaný, měli bychom vědět, kdo to je a za jakým účelem přichází. Musíme si umět lidi vybrat,“ sdělil. Co se týká uprchlictví, problém je složitější. „Převládá v současné době můj původní názor, že můžeme pomáhat v místech, odkud ti lidé přicházejí. Nenajdete dnes na evropské úrovni nikoho, kdo by měl jiný názor.“ V tomto kontextu upozornil Zdechovský, že myšlenka kvót je mrtvá. „Jestliže mělo být během roku přerozděleno 160 tisíc lidí a byly čtyři tisíce, tak je to nereálný nesmysl od A do Z. Samotná Evropská komise říká, že to drží politicky, ale prakticky tohle není schopná uskutečnit,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban