„Zákon samotný by měl obsahovat určité pojistky toho, že média veřejné služby budou plnit své poslání. Musí tu být televize a potažmo i rozhlas, které jsou pod kontrolou veřejnosti. A tím hlavním úskalím je, že orgánem, který dohlíží na poslání médií veřejné služby, je rada volená sněmovnou... Byť formálně jsou členové voleni za různé spolky, ve skutečnosti jsou to nominanti stran. Praxe nasvědčuje tomu, že rada je poplatná zájmům politických stran nebo ekonomických a zájmových skupin za těmito stranami," říká Marvanová.
Podle někdejší političky by bylo dobré postupovat v tom směru, aby v Radě ČT seděli nominanti odborů, novinářů či filmařů, tak, aby v radě zaznívaly názory z co nejširšího spektra veřejnosti. Oslabit by se pak měla i vazba mezi radními a generálním ředitelem. Dnes mají radní většinu podkladů k jednání právě od ředitele.
Se svými návrhy se hodlá obrátit např. na příštího ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL, aby její návrhy projednala vláda a prošly klasickým schvalovacím kolečkem. Svůj návrh chce předložit také předpokládané ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Poslanecký návrh by pak mohl podat např. zákonodárce Ivan Gabal (KDU-ČSL), který se s Marvanovou potkává v platformě „Vraťte nám stát“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp