Ještě před samotným začátkem akce se však schylovalo k problému. Podle organizátorů měla být manifestace blíže k hotelu, ale podle slov Oldřicha Lukáše z Aliance národních sil to prý bylo jinak: „Hodinu před začátkem akce se objevil hlavní manažer hotelu s tím, že tam nemáme co dělat, že to není pozemek města. Město přivezlo nějakou mapičku, takže licitace neměla cenu. Bohužel, úředníci to čtrnáct dní věděli, ale hodinu před zahájením se to měnilo, což mi nepřipadá moc fér.“ Úředníci ale naproti tomu zase argumentovali, že se nejednalo o přesně určené konkrétní místo. Nicméně, přítomní se odebrali o něco dále, kde nebyla jediná lavička, jako tomu bylo v místě původně naplánovaného protestu, kdy by si ti nejstarší mohli sednout.
Překvapení: Pravice i levice pospolu
Na začátku shromáždění pak promluvil organizátor Lukáš: „Poprvé vůbec se scházejí zástupci takzvaných extrémních stran, tedy levice na jedné straně a pravice na straně druhé, komunisté i národní demokraté. My chceme společnost spojovat, hledat hodnoty, které nás spojují, vyšší principy, na kterých máme všichni zájem. To je produkt České televize a Českého rozhlasu, těch, kteří nemají nejmenší zájem, aby se mimoparlamentní opozice spojila dohromady, těch, kteří staví každého proti každému,“ pustil se hned na začátek do veřejnoprávních médií Lukáš.
„Vlastizrádné politické elity – jsme v dalším ohrožení. Chceme, aby se Plzeň stala semeništěm zla? Je tu nám starším známá redaktorka rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová, která byla placena CIA tehdy i nyní,“ znělo od přítomných. Byl vznesen také návrh, aby při nedělní bohuslužbě v katedrále svatého Bartoloměje byla utvořena „tichá ulička hanby pro vlastizrádné lidi, kteří by se jí chtěli zúčastnit“, reagovali na poslední, třetí den jednání landsmanšaftu aktivisté. Ti rovněž nelibě nesli, že při zaznění státní hymny ani přítomný úředník z Úřadu městského obvodu, tak i další přihlížející ze skupinky kolem policejního vozu, včetně brněnského organizátora Pochodu usmíření se sudetskými Němci Jaroslava Ostrčilíka, nevzdali písni Kde domov můj hold a stáli se založenýma rukama a evidentně se dobře bavili.
Lukáš pak dále řekl: „Vzkazujeme touto cestou, že dekrety Edvarda Beneše, kterému vděčíme za udržení kontinuity Československa, jsou trvalou a nedílnou součástí našeho právního systému. Kvůli nedůslednosti české strany při přípravě česko-německé smlouvy roku 1992 byl pojem transfer, česky odsun, nahrazen slovem vyhnání, což ovšem neodpovídá skutečnosti a vede k záměrnému zkreslování dějin. Vysídlení bylo provedeno na základě rozhodnutí vítězných mocností a odsunuti byli jen ti Němci, kteří si na vlastní žádost změnili státní příslušnost ke Třetí říši, aktivně podporovali hitlerovu politiku.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala