„Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard si položil otázku, kolik toho pro vyřešení dluhové krize musí udělat Řecko a kolik jeho věřitelé. Tato otázka dle mého názoru vybízí k další otázce, která by měla znít, kolik toho Řecko již udělalo, a nabídlo vůbec svým věřitelům nějaké výsledky?“ ptá se Galbraith a poukazuje na skutečnost, že v květnu 2010 souhlasila řecká vláda s fiskálními úpravami ve výši 16 % HDP v příštích třech letech. „Ve výsledku se země vloni posunula z rozpočtového deficitu k vyrovnanému rozpočtu, což je zdaleka nejrychlejší vývoj v rámci všech evropských států.“
„Blanchard rovněž připomněl, že Řekové v roce 2012 souhlasili s tím, že vytvoří dostatečný přebytek financí, aby tak mohli omezit své zadlužení a zavedou řadu reforem, jež povedou k vyššímu růstu. Tyto takzvané reformy zahrnovaly snížení veřejných výdajů i mezd, prodej státního majetku a hluboké penzijní škrty,“ píše Galbraith a dodává, že předpoklad MMF, Řecka a ostatních věřitelů, že tato opatření nastartují růst, se nepotvrdil. „Naopak to vedlo k ekonomické katastrofě a MMF tak ve svém odhadu naprosto selhal. Všechno tohle přece musí vědět i Blanchard,“ upozorňuje Galbraith.
Podle Galbraitha by požadavek věřitelů na přebytek ve výši 3,5 % HDP znamenal pro Řecko v letošním roce další hluboký ekonomický propad. „Místo aby tuto skutečnost vzal Blanchard realisticky v potaz, tak vyzývá ke snížení výdajů na penze o 1 % HDP a předpokládá, že by takové snížení nemělo nijak vážně ohrozit ani nejchudší vrstvu důchodců. V jiné pasáži svého textu přitom přiznává, že další výdaje byly osekány až na kost. Přesto tyto masivní škrty nevedly k ničemu pozitivnímu, a bylo tomu přesně naopak. To samé by se stalo po dalších škrtech ve výdajích na penze. Opět by to odnesli ti nejchudší,“ má jasno Galbraith.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro