Milá CIA, tohle si přečti, ať se neztrapníš. Štěpán Kotrba připomněl nezapomenutelnou ostudu českého úřadu, který honil hackery

08.01.2017 6:23 | Zprávy

O tom, jak lze (ne)odhalit hackerské útoky, se na svém facebookovém profilu rozepsal mediální a politický analytik Štěpán Kotrba.

Milá CIA, tohle si přečti, ať se neztrapníš. Štěpán Kotrba připomněl nezapomenutelnou ostudu českého úřadu, který honil hackery
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Jak lze vlastně zjistit, že nějaký server, umístěný třeba v Bílém domě, napadl Rus? Je prý několik možností.

První je ta, že se Rus přizná na hackerské síti, podepíše se rusky, uvede své rodné číslo, IP adresu svého počítače v Kremlu a podrobnosti hacku. „To ale udělá jen blbec, že...,“ podotkl Kotrba.

Druhá možnost je, že se přizná hacker tak, že neodhalí svoji totožnost. „To se stalo např. když ‚judash‘ konstatoval na diskusním fóru na serveru Hysteria.sk, že 25. dubna 2006 ‚análně penetroval‘ NBÚ, policie pak ‚zatkla‘ server a nikdy se nedozvěděla totožnost hackerů, přestože ji půlka Prahy znala a celá ČVUT se chechtala. Správci česko-slovenské skupiny hackerů serveru Hysteria.sk – Maniac, Pajkus/m0dus a Zyx tehdy vydali prohlášení, ve kterém tvrdili, že jejich server ‚Onyx‘ nebyl nikdy použit na hackování NBÚ a sloužil vždy jen na komunikaci. Z NBÚ uniklo 20 gigabajtů e-mailů, interních dokumentů, směrnic, nařízení a podobných pič****. Jeden z pracovníků ‚bezpečnostního‘ úřadu měl totiž login ‚nbuser‘ a heslo ‚nbusr123‘. Hackeři na zatčení serveru Onyx odpověděli 21. 7. 2006 demonstrativním odpojením celého serveru NBÚ od internetu. Podle NBÚ bylo pak potřeba spolupracovat s FBI a z Washingtonu přiletělo sedm specialistů... (P.S.: CzERT a binary.division, pokud vím, v roce 1996 hackli server Armády ČR, policie, Ministerstva zdravotnictví ČR, pobočku Hollywod Classic Entertainment a poté i Pentagon, bez následků – 100 % Dastych free),“ napsal Kotrba.

Třetí možností je, že Rus po sobě zanechá stopy vedoucí až do Kremlu. „Pak to není binární schizofrenik, ale 13leté dítě nebo lama používající na háčkování notebook s Win10,“ poznamenal Kotrba.

V jiném případě nelze podle Kotrby totožnost ani národnost či místo pobytu hackera zjistit. „Protože pohyb slušného nerda po síti prostě neodhalíte. Bude sedět vedle vás v kanceláři a bude to vypadat, že je právě v serverovně Texaské univerzity v Austinu. Skrýt svou totožnost, skrýt svůj pohyb po síti, mazat stopy z logů, případně vytvářet falešné, je základ hackerské práce,“ upozornil Kotrba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…