Filozof Jan Sokol, první český prezident Václav Havel a s nimi řada dalších osobností opakovaně upozorňovali, že ruku v ruce se svobodou kráčí také odpovědnost a té se lidé často obávají. Obávají se vzít plnou odpovědnost za své jednání, jasně se projevit a stát si za svým činem. Proto jde řada lidí raději za vůdcem, který slibuje, že věci zařídí za ně, že bude líp, jen mu musí dát do rukou dostatečně silné nástroje.
Profesor Milan Knížák také upozornil na to, že svoboda se neobejde bez odpovědnosti za svůj vlastní život a jasně vyjádřených postojů. Jen otrok se obejde bez odpovědnosti a jasných názorů, protože za něj stejně všechno rozhodne jeho pán. A Knížákovi se zdá, že dnes žijeme v jakési moderní formě otroctví.
„Většina lidí se bojí rozhodovat, bojí se vyvolat změnu, poněvadž by za to mohli být voláni k zodpovědnosti. Bojí se zaujmout nějaký post, poněvadž by museli otevřeně projevit své názory. Role dobře placeného sluhy (všech typů a na všech úrovních) je nejbezpečnější. Proto také nejlépe fungují totalitní společnosti. Jsou přehledné, jasně strukturované, a pokud nám nevadí otroctví, také bezpečné. Zdá se, že moderní podoba otroctví je tím nejatraktivnějším společenským zřízením,“ prohlásil Knížák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp