Připomíná, že součástí majetku, který Zdeněk Bakala získal při doprivatizaci OKD za zlomek reálné ceny, byl největší bytový fond v České republice. „Cenu jednoho bytu znalec při prodeji Bakalovým prostředníkům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi ohodnotil na čtyřicet tisíc korun. Za jeden metr čtvereční tak zaplatili šest set třicet korun,“ upozorňuje Uhlová.
Majitelem těchto bytů se nakonec stala společnost RPG Industries Zdeňka Bakaly. Český stát touto transakcí podle Uhlové zřejmě přišel o několik desítek miliard korun.
Jediné, o čem stát tvrdil, že svým počínáním v roce 2004 zachránil, byla práva nájemníků v bytech OKD. Jenomže skutečnost je poněkud jiná.
Na kameru Bakala slíbil, že za byt bude chtít 30 tisíc až 50 tisíc
Ze závazků prý totiž vyplývalo, že po dobu pěti let od privatizace měly být byty spravovány ve vlastnictví OKD a.s. a výnosy z bytového hospodářství měl majitel investovat do bytů. „Natrvalo byl ve smlouvě sjednán závazek, podle kterého mají nájemci bytů v případě prodeje předkupní právo k bytu za cenově zvýhodněných podmínek, a to za cenu podle znaleckého ocenění, tedy za oněch čtyřicet tisíc za byt,“ píše Uhlová.
Upozorňuje na to, že ještě ve chvíli, kdy Zdeněk Bakala oznámil, že společnost Karbon Invest ovládl, ujistil veřejnost, že jeho společnost stojí pevně za všemi smluvními závazky. V rozhovoru pro časopis Horník v prosinci 2004 měl prohlásit: „Výsledkem by mělo být to, že nabídneme nájemníkům možnost koupit si tyto byty do vlastnictví, a zcela tak eliminovat riziko, že se někdo rozhodne byt jim dále nepronajímat.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam