Miloš Zeman na Slovensku. Nahlas vyjmenoval zla v islámské civilizaci a zmínil i něco, co jistě nepotěší Sobotku

12.02.2016 12:22 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman vystoupil v Bratislavě na mezinárodní konferenci zaměřené na téma sociální demokracie v 21. století. Ve svém projevu, který následoval po úvodní řeči slovenského premiéra Roberta Fica, se zaměřil i na téma migrační krize.

Miloš Zeman na Slovensku. Nahlas vyjmenoval zla v islámské civilizaci a zmínil i něco, co jistě nepotěší Sobotku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico

„Milý Robo, vážení kolegové za předsednickým stolem, vážení kolegové před předsednickým stolem, dovolte mi, abych jako realista začal smutnou vzpomínkou,“ zahájil svá slova Zeman pozdravením premiéra Roberta Fica (SMER-SD), který byl jeho předřečníkem, a ostatních přítomných.

„Byla doba, kdy ve středoevropském prostoru vládla sociální demokracie. Vládla v Polsku, byl u mě nedávno Saša Kwasniewski a vzpomínali jsme na tu dobu, kdy v prvním kole v katolickém Polsku byl zvolen levicový prezident. V Maďarsku náš společný přítel Gyula Horn. Dokázal vést svoji zemi. Krátce po něm nastoupil premiér, jehož nebudu jmenovat, ale který proslul výrokem: ‚Lhali jsme občanům ráno, lhali jsme občanům v poledne a lhali jsme jim večer.‘ To nebyla výrazná osobnost,“ vyprávěl.

Pak podle něj začal úpadek sociální demokracie. „A my před ním nemůžeme zavírat oči. V Polsku už není levice ani v parlamentu. V Maďarsku sice je, ale jako velmi velmi okrajová síla. Ach jo. Mohl bych být zdvořilý a mohl bych spravedlivě říci, že váš premiér Robert Fico je nejvýraznější osobností středoevropské levice. Ale budu realistický a řeknu, že Robert Fico je jedinou výraznou osobností středoevropské levice,“ řekl za potlesku. „A to je samozřejmě škoda,“ dodal.

CELÝ PROJEV MILOŠE ZEMANA ZDE

„Vzpomínám si, jak jsme se dívali na mapu a byly fáze, kdy téměř v celé Evropě byly levicové vlády. Kdy byly téměř v celé Evropě pravicové vlády. Nespoléhejme však na tento kyvadlový efekt. Tím, kdo tyto vlády postrkuje, je naše vlastní aktivita a my bychom měli hledat chyby u sebe a nesvádět vše na zlou konkurenci, která se nás snaží vytlačit z politického trhu,“ uvedl. 


Prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico (FOTO: Radim Panenka)

Nejzneužívanější pojem? Sociální stát

Dále pokračoval v tématu konference, ohledně sociálního státu. „Sociální stát je jeden z nejzneužívanějších pojmů v politickém diskurzu. A dokud si nevymezíme, co sociální stát znamená, neřekli jsme o něm nic. Levice a pravice bude vždy tvrdit, že je sociální v tom smyslu, že je tady koneckonců pro lidi. Akorát neřekne, že je tady pro lidi, kteří si mohou dovolit soukromé školy, soukromé nemocnice. To už pravice trochu zamlčuje. Ale rozhlédněme se po Evropě a zjistíme, že relativně v nejuspokojivější podobě existuje ve čtyřech zemích, kterým se říká skandinávské,“ podotkl. Nedávno prý viděl tabulku míry korupce. „Na prvním místě Norsko, druhé Švédsko, třetí Dánsko, čtvrté Finsko. Země s nejnižší mírou korupce. V tabulce konkurenceschopnosti vedou rovněž skandinávské země,“ připomněl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…