Ministr Chovanec pronesl v tisku tvrdé prohlášení k uprchlíkům. Bruselu se líbit nebude

15.04.2017 8:32 | Zprávy

Raději zaplatíme miliony eur jako sankci, než abychom přijali 1600 uprchlíků, jak nám ukládá EU. To v podstatě říká v rozhovoru pro dnešní Právo ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyjádřil se i k plánům sociální demokracie na progresivní zdanění platů a k volbě prezidenta.

Ministr Chovanec pronesl v tisku tvrdé prohlášení k uprchlíkům. Bruselu se líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr vnitra Česka Milan Chovanec

Chovanec prohlásil, že v současné době jsme přijali 12 lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. „Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího,“ uvedl s tím, že to může znamenat, že EU s námi po září tohoto roku zahájí sankční řízení. Na jeho konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika miliónů eur. „To je pak na vládě, aby vyhodnotila, jestli za to sankce stojí, nebo ne. Podle mě ano. Není možné sem lidi pouštět bez kontroly,“ uvedl Chovanec.

Proč vlastně prověřovaní uprchlíci neprojdou přes prověrku? Prověřování prý trvá několik týdnů, někdy i více než dva měsíce. „A ti lidé nebyli po tu dobu ochotni setrvat na místě, kde byli prověřováni – tedy v Řecku nebo v Itálii. Z toho důvodu byla ta bezpečnostní prověrka ukončena,“ vysvětlil Chovanec.

Vyjádřil se také k plánům sociální demokracie zavést progresivní zdanění. Prvotní návrh, který by více zdanil platy nad padesát tisíc, je podle Chovance pozitivní pro čtyři až pět miliónů lidí. „Plat nad padesát tisíc má v této zemi zlomek zaměstnanců. Hranice 50 tisíc je k debatě, a jak ji v soc. dem. zatím vnímám, jsem přesvědčen o tom, že se posune nahoru. Jestli to bude 70 nebo 80 tisíc, to se ukáže v červnu na naší programové konferenci,“ uvedl s tím, že progresivní zdanění je správné. Podle něj jej potřebujeme proto, abychom lidem s nižšími a průměrnými příjmy mohli nechat v peněženkách více peněz.

Ohledně prezidentské volby zastává názor, že by ČSSD měla postavit buď vlastního kandidáta, nebo podpořit Miloše Zemana. „To je můj osobní názor. Pro mě je v této nestabilní době potřeba, aby tu byla politická figura, která je předvídatelná,“ uvedl s tím, že nakonec bude respektovat výsledek vnitrostranického hlasování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…