Podmínkou podle Hejduka bylo to, že Sobotka bude hlouběji demokratizovat rozhodování ve straně. Vzpomíná na to, že vedení ČSSD tehdy uspořádalo referendum, nejpodstatnější otázkou byla ta, která se týkala „rozhodování všech členů o konečné podobě kandidátních listin“. Téměř 90 procent hlasujících tehdy odpovědělo, že si to přejí.
„V krátkém sledu tak řadoví členové ČSSD prokázali, že jim na budoucnosti sociální demokracie velmi záleží a že se na ní chtějí podílet do nejvyšší možné míry. Chtějí více demokracie. ČSSD nakročila k systému tzv. primárek, které fungují ve vyspělých a pokrokových stranách po celém světě. Jako by se však při vytváření pravidel pro primárky na běžné členy zapomnělo. Existují odůvodněné obavy, že rozšíření pravomocí řadového člena bude jen na oko a kandidátní listiny budou stejně sestavovat funkcionáři strany. Členům se kladou v nových pravidlech velké překážky,“ stěžuje si Hejduk a poukazuje na pravidlo volební účasti a vysokých kvót na preferenčním hlasování.
Původní text čtěte ZDE.
„Já osobně považuji za důležité, aby se lidé angažovali v tom, jak bude vypadat největší strana v naší zemi, a aby její členové měli možnost podílet se na tom, jakou má podobu, když o to jasně projevili v referendu zájem. Sociální demokracie je důležitou součástí našeho demokratického uspořádání a bude rozhodovat o budoucnosti České republiky a tedy i o tom, jak se bude žít nám občanům,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef