Deset let od registrace Ústředí muslimských obcí v Česku uplyne příští úterý. Na Ministerstvu kultury tak bude moci žádat o takzvanou vyšší registraci, která významně rozšiřuje jeho práva. Žádost musí mimo jiné podpořit peticí s deseti tisíci podpisy.
Téma islámu je však pro některé občany těžko stravitelné a právě odpůrci rozšiřování práv z iniciativy „Islám v České republice nechceme“ už v Poslanecké sněmovmě odevzdali petici s 22 tisíci podpisy. Lidé, kteří za peticí stojí, mají podle iDnes.cz většinou s muslimy osobní zkušenost. Mluvčím iniciativy je Artur Fischer, který žil pět let v Izraeli a v Sýrii. „Muslimové někdy ve svých kázáních vyzývají k rasové nenávisti, takže by u nás neměli mít povolené školy,“ cituje server Fischera.
A co čeští muslimové? Zatím není úplně jasné, jak moc o vyšší registraci budou stát. „Zatím o ni nepožádali,“ potvrdila mluvčí Ministerstva kultury Helena Markusová. Pravděpodobné však je, že ji budou chtít. „Máme nafocené nástěnky v mešitách, že se tam už sbírají podpisy,“ tvrdí Fischer.
Petice nic neovlivní
Orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd ČR si myslí, že rozšíření práv muslimů se Češi bát nemusí. Stejně by se prý mnoho nezměnilo. „Oni zatím ani nemají jasno v tom, jestli by chtěli školu v češtině pro konvertity, nebo pro cizince. A náboženské kurzy při mešitě už stejně fungují,“ namítá Ostřanský.
Poslanci se peticí iniciativy „Islám v České republice nechceme“ sice zabývat budou, ale iDnes.cz zdůrazňuje připomenutí akademika Ostřanského, že petice stejně nic neovlivní, protože pokud muslimové splní všechny podmínky, tak jim stát práva přiznat musí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr