Americký viceprezident Joe Biden si při své návštěvě Ukrajiny nebral žádné servítky. Na půdě parlamentu hovořil zcela otevřeně o tom, že zemi „rozežírá korupce jako rakovina“. Varoval také prezidenta Petra Porošenka, že Ukrajina má poslední šanci něco s tímto obrovským problémem udělat, jinak Spojené státy zastaví svoji finanční pomoc. „Tón Bidenova proslovu byl nediplomatický, ale on měl naprostou pravdu. Ukrajina potřebuje radikální reformy. Ovšem i po osmnácti měsících u moci Porošenko stále odmítá postavit se čelem korupci. Je nejvyšší čas, aby tak konečně učinil a v opačném případě raději odstoupil,“ tvrdí bývalý vysoký americký úředník se specializací na země bývalého Sovětského svazu Josh Cohen.
Cohen upozorňuje na to, že za rok z ukrajinského státního rozpočtu v důsledku korupce zmizí 12 miliard dolarů a podle žebříčku nejzkorumpovanějších zemí světa sestavovaného Transparency International patří Ukrajině 142. příčka ze 174 hodnocených zemí. „Ukrajina je na tom dle tohoto žebříčku dokonce hůř než Uganda, Nikaragua nebo Nigérie. Obyčejní lidé jsou nuceni dávat úplatky ve všech oblastech každodenního života. Když chtějí registrovat vozidlo, dostat své dítě do školky či potřebují zdravotní péči atd. Za největší korupcí ovšem stojí malá skupina oligarchů, která ve svých rukách drží 70 % ekonomiky země. V důsledku jejich konání byla vytvořena společenská vrstva, která stojí nad zákonem. Patří sem politici, soudci, žalobci a samozřejmě samotní oligarchové,“ tvrdí Cohen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro