Na tyto věci Babiš ještě nikdy neodpovídal. Čtěte pozorně, co jste od něj zatím neslyšeli

21.05.2014 4:47 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš odpověděl na některé věci, ke kterým se zatím vůbec nevyjádřil, nebo pouze okrajově. Prozradil například, jaké má politické vzory, jak se staví k případnému referendu k euru v ČR, k bankovní unii či plnému připojení ČR k fiskálnímu paktu. Vyjádřil se i k problémům českého školství či dopravní infrastruktury a ekologistických hnutí.

Na tyto věci Babiš ještě nikdy neodpovídal. Čtěte pozorně, co jste od něj zatím neslyšeli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Vy sám o sobě říkáte, že nejste politik. Ale máte nějaké osobnosti, které vás oslovily, ať už jde o české či zahraniční politiky?

Myslím, že Thatcher nebo Churchill, ale z českých, hlavně těch novodobých, to snad ani ne…

A co třeba prvorepublikový ministr financí Rašín?

Určitě. Rašín a Švehla. Baťa byl také de facto později politik. Prezident Masaryk byl politik. Ale ten stát tehdy řídili praktici. Lidé, kteří měli zkušenosti ze života. Stát by neměli řídit politici, kteří nikdy nebyli v reálném životě. To je vidět třeba na Kalouskovi. Ten už tam je víc než dvacet let a jenom všichni žvaní, žvaní a žvaní. Je neuvěřitelné, že už jim to není trapné. Přitom za těmito „profesionálními politiky“ nic není. Jenom zadlužená země, zničené silnice a dnes nejsou už ani ta místa pro děti ve školkách. Nejsou místa v základních školách v okolí velkých měst. Máme přebytek absolventů vysokých škol. Nemáme ale studenty s technickým vzděláním, které potřebujeme. Udělal se tu tisícimiliardový tunel na solární elektrárny. Můžeme se bavit o kuponové privatizaci a bankovním socialismu Klause a tak dále. Těch věcí je mnoho.

Hnutí ANO hovoří o tom, že výhledově podporuje přijetí eura...

Podporujeme? Nevím. Já bych to takto neformuloval. Já bych řekl, že euro je dnes geopolitická záležitost. Například o euro usiluje z těchto důvodů Litva. Pro nás euro není téma. Pro nás dnes přijetí eura ani není výhodné. Značně by to zatížilo rozpočet – různé garance a tak dále. Celý eurosystém funguje tak, že silné ekonomiky sponzorují ty slabší, a i když si myslím, že patříme mezi ty ekonomiky, které jsou méně zadluženy, tak euro teď není pro nás. Bylo by to zajímavé z hlediska hedgování či odbourání transakčních nákladů, na druhé straně jsem proti tomu, aby bankovní dozor byl odevzdán Evropské centrální bance. Česká národní banka ho podle mě dělá dobře.

Takže jste proti bankovní unii...

Já jsem proti tomu, aby nám Evropská centrální banka dělala dohled. Jediný problém je, že matky našich bank jsou v zahraničí, a proto bychom se v rámci bankovní unie měli zúčastnit jednání na záchranném fondu, který by se nás teoreticky mohl týkat, kdyby matky našich bank měly nějaké finanční problémy. Ale také to není dokonalé. Může se stát, že bude kolabovat nějaká velká banka a ten systém nebude stačit. Je ale dobré, že se tam dávají pravidla. Když má banka problém, tak za to může banka, věřitelé, akcionáři a až potom může být na řadě stát a poté záchranný systém.

Spíše jde o to, aby se nechtěly zahraniční matky léčit na našich poměrně stabilních dcerách...

To nepůjde. Na to jsou nějaká pravidla.

S eurem souvisí také otázka evropského záchranného mechanismu ESM. Nevidíte ale problém, že Nečasova vláda zavázala Českou republiku v okamžiku přijetí eura ke vstupu do ESM, který nás zavazuje vložit a ručit do tohoto mechanismu částkou zhruba 350 miliard eur?

To je v případě, že bychom přijali euro. Přijetí eura není vůbec téma pro naši vládu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…