Důležitá pro vyšetřování závažných případů je však také dobrá spolupráce mezi policií a státními zástupci, kteří případy dozorují. Ale do vztahů mezi šéfem Úřadu odhalování korupce a finanční kriminality Tomáše Martince a vrchní státní zástupkyní padl stín. Podle Bradáčové útvar podivně nakládá s informacemi, které získal při vyšetřování citlivých kauz. Podala proto stížnost policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl, že je nepřípustné, aby policie používala metody z 50. let minulého století.
Šokovaný Kalousek
Výhrady k práci útvaru má i ministr financí Miroslav Kalousek kvůli případu společnosti Amun.Re. Té polostátní akciová společnosti ČEZ zaplatila pět miliard korun za solární projekty, jenže okolo jejích konečných vlastníků prý panují pochybnosti. Transakcí se už předloni zabýval Finanční analytický útvar Ministerstva financí a své poznatky předal Útvaru pro odhalování korupce, který však případ sám odložil. Kalousek prohlásil, že byl „hluboce šokován z toho, že úroveň informací, na takové míře podrobností, které dostaly orgány činné v trestním řízení od finančně analytického úřadu, byly odloženy“.
Zřejmě i některým vysoce postaveným policistům osoba vrchní státní zástupkyně, která nemíní zavírat oči před zametáním citlivých případů pod koberec, vadí. Bradáčová nedávno po skončení jednoho pořadu v rádiu naznačila, že na ni Martinec „vyrobil“ případ.
Nahrávka byla pořízena neoprávněně
Šlo o prověřování jejího bývalého manžela Tomáše Hájka, s nímž už tři roky nežije. Ale Bradáčová se nechce ke svým slovům v rádiu vracet. „Nebudu komentovat, co vyrobila média. To jsou zbytečné věci, které vyvolávají virtuální konflikty,“ prohlásila pro ParlamentníListy.cz.
Podle jejích slov to byla neoprávněně pořízená nahrávka, navíc vytržená z kontextu, která prý nebyla v souladu se všemi etickými principy, protože byla pronesena až po skončení rozhlasového pořadu.
Pražská vrchní státní zástupkyně se nechtěla vyjádřit ani k tomu, zda se vztahy mezi ní a policejním šéfem vyjasnily. „Řešit různé věci je důležitější než vyvolávat nebo usměrňovat tyto virtuální vztahy. Není to pro mne významné, významné jsou pro mne jiné věci,“ uvedla Lenka Bradáčová pro server ParlamentníchListů.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rp