„Česká republika je jako jukebox," zahájil moderátor Václav Moravec tradiční pořad. Globální hráči si prý mohou do hrací skříňky v srdci Evropy hodit minci a ona jim zahraje, co chtějí slyšet. Proti tomu se ale okamžitě ohradil Zaorálek. „Vždy jsem držel to, že jednáme jako někdo, kdo není servilní vůči jedné či druhé straně," pronesl zaníceně ministr.
Nestojím o masu ukrajinských imigrantů, zdůraznil Zaorálek
„Já nemohu souhlasit s výroky, které tady zazněly," zdůraznil. Česká republika je jednou z pěti zemí, která poskytuje velkou humanitární pomoc Ukrajině a rozhodující slovo v zahraniční politice má vláda. „Já vás mohu ujistit, že i v oficiálních věcech pan prezident tu vládní linii drží," zdůraznil ministr. Zájmem ČR je, aby Ukrajina byla stabilní, z tohoto důvodu má smysl pomoc posílat, ale v souladu s názorem prezidenta Zaorálek dodává, že je třeba dohlédnout na to, aby pomoc nekončila v kapsách oligarchů. O tamní situaci se musíme podle ministra zajímat i proto, abychom v blízké budoucnosti nemuseli čelit masivnímu přílivu ukrajinských imigrantů.
Zároveň ovšem připustil, že ho prezident Zeman dopředu neinformoval o rozhovoru pro ruskou státní televizi. „Ono to tak nefunguje, pan prezident je přímo zvolený a má nějakou vlastní politickou váhu a politický program, ale v základních věcech vládní linii drží," zopakoval šéf rezortu. Vláda má podle jeho názoru uzavřenou dohodu o koordinaci zahraniční politiky a někdejší vláda Mirka Topolánka by mohla podobnou dohodu jen závidět.
Nenechme se poplašit zvoláními z USA či Ruska
V tu chvíli se do debaty vložil Mach. „Sociální demokracie padla do vlastní pasti, protože napřed prosazovala přímou volbu prezidenta, a teď má prezidenta, se kterým se názorově rozchází," podotkl Mach. Podobné spory jsme tu ale měli již za Václava Havla a Václava Klause. Petr Mach je prý smutný především z toho, že Miloš Zeman zpochybnil postavení Tchaj-wanu vůči Číně. „To si pak říkám, ten člověk asi jedná v zájmu čínské vládní garnitury," podotkl k tomu europoslanec. Vadí mu i to, že se zahraniční tajné služby snaží ovlivňovat dění v Česku. Narážel tím na spory okolo Lukoilu. Nelíbí se mu ani to, že vlivné české deníky vlastní oligarcha.
V obecné rovině ale varoval před tím, abychom se nechali nějak ovlivňovat Washingtonem či Moskvou. Ani jemu se nelíbil příměr České republiky k jukeboxu. „Nenechme se poplašit z toho, že zazní nějaký výrok z Ruska nebo ze Spojených států. Neměli bychom se z toho podělat," zaznělo z Machových úst ve studiu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp