„Je to bezpochyby případ Finska a Nizozemí, jejichž ekonomika roste méně než ta islandská v roce 2007. A jistě si vzpomínáte, že Island o pár měsíců později v podstatě zkrachoval. Finové i Nizozemci dodržovali všechna pravidla, ale výsledky jsou stejně katastrofální. Především proto, že onou katastrofou je samotné euro. Pokud byste ovšem chtěli být zdvořilí jako šéf Evropské centrální banky Mario Draghiho, řekli byste, že je společná měna nedokonalá a euro křehké a zranitelné,“ komentuje s notnou dávkou ironie O'Brien čtvrteční vyjádření evropského bankéře.
„Co se vlastně oběma výše jmenovaným zemím přihodilo? Finsko má s trochou nadsázky na svědomí Apple. Dva největší vývozní artikly země byly telefon Nokia a výrobky z papíru. Jak trefně poznamenal bývalý premiér země Alex Stubb, iPhone zabil to první a iPad to druhé. Normálně by na to šlo zareagovat devalvací měny. Jenže to Finsko nemůže, protože má euro. Místo toho tedy muselo snížit náklady snížením mezd. To ovšem také způsobuje ekonomické škody, protože jsou propouštěni zaměstnanci. Výsledkem je recese větší, než zemi postihla zkraje 90 let. Zemi samozřejmě ani nepomohlo snížení rozpočtu, jak nařizují pravidla eurozóny,“ píše O'Brien.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro