Neetické! Rada Českého rozhlasu jednohlasně odsoudila pojednání o dezinformačních serverech

28.08.2017 19:33 | Zprávy

Server iRozhlas.cz přinesl článek, v němž shrnul žebříček těch nejsdílenějších fake news neboli dezinformačních zpráv. Je jich dost. Rada Českého rozhlasu veřejnoprávnímu rozhlasu vyčinila za to, že článek uveřejnil, aniž dal prostor „druhé straně“.

Neetické! Rada Českého rozhlasu jednohlasně odsoudila pojednání o dezinformačních serverech
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Šiřitelé dezinformačních zpráv prý tvrdí, že se Polsko chystá vystoupit z EU, že ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO podřizuje českou armádu německým vojákům a že se nad Evropou šíří radioaktivní mrak. To jsou jen některé z vymyšlených či překroucených zpráv, jak je popisuje server veřejnoprávního rozhlasu. Lidé v České republice prý tyto zprávy hojně sdílejí.

„Za dezinformační a manipulativní weby označila několik desítek stránek studie think-tanku Evropské hodnoty, z níž kromě serveru iRozhlas.cz vycházejí i odborníci, kteří fenomén fake news studují,“ pokračuje server.

Celý článek naleznete zde.

Pro překroucené či smyšlené zprávy je prý příznačné, že míchají realitu s fikcí, což jim dává punc uvěřitelnosti. Někdy jde o skutečné, leč senzačně zpracované zprávy. Ty nejsenzačnější jsou pak na sociálních sítích sdíleny víc než zprávy z tradičních médií. Zcela falešná je prý asi polovina zpráv. Ostatní mají nějaký reálný základ.

Politolog Miloš Gregor serveru iRozhlas.cz řekl, že vůbec nejnebezpečnější je server ParlamentníListy.cz „Z mého pohledu jsou nejnebezpečnější... Právě proto, že řada obsahu je fakticky správně, takže vzbuzují důvěru, ale poměrně často se tam objeví zpravodajsky neseriózní a velice emotivně zabarvené výkřiky. To už zavání tendencí čtenáři manipulovat. Najdeme tam i konspirační teorie i hoaxy,“ uvedl politolog.

Některé dezinformační weby žijí podle veřejnoprávního rozhlasu z reklam, ale neplatí to o všech. Server Sputnik News prý např. reklamu vůbec neprodává, takže musí peníze získávat odjinud.

Sluší se dodat, že Rada Českého rozhlasu se ke článku postavila kriticky. Text jde prý proti duchu kodexu Českého rozhlasu, podle kterého je dobré dávat prostor také v textech kritizovaným aktérům, což se v tomto případě nestalo. Samotný článek byl uveřejněn už 23. května a Rada ČRo k němu přijala stanovisko dnes.

Rada Českého rozhlasu právě jednomyslně odhlasovala, že květnový článek o dezinformačních webech na iRozhlas.cz porušil kodex Českého rozhlasu. Nedal prostor druhé straně, napsal na sociální síti Facebook novinář a mediální analytik Filip Rožánek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…