Mainstreamový výklad událostí hovoří o tom, že v červenci 1995, kdy došla Vojska Republiky srbské (bosensko-srbská armáda) do městečka Srebrenica, které mělo být pod ochranou OSN, došlo k systematickému a plánovanému povraždění kolem osmi tisíc muslimských mužů a chlapců ze strany Srbů.
V této spojitosti je pravidelně zmiňován hlavní představitel Vojsk Republiky srbské, generál Ratko Mladić, který měl údajně celý masakr nařídit (spolu s prezidentem Karadžićem). Skutečností je, že se dosud nikomu nepovedlo jakékoli zavinění Mladićovi nebo Karadžićovi prokázat. Konstatuje to řada expertních studií a neprokázal to ani tribunál v Haagu. Oba zmiňovaní navíc během války vyzývali k tomu, aby s civilisty bylo nakládáno podle mezinárodního humanitárního práva. Další prokázaný fakt rovněž je, že 3 600 lidí ze seznamu údajně povražděných se objevilo o rok později u voleb v Bosně a Hercegovině.
Co o celé věci říká přímo Ratko Mladić? „Zatímco jsme my z Vojska Republiky Srbské autobusy (a měli jsme málo benzínu) odváželi těch hodně přes dvacet tisíc (snad až 30 tisíc) muslimů, kteří to chtěli, k postavením jejich armády kolem Kladjna a Tuzly, počítaje v to ženy, děti a staré lidi a vojáky, kteří se vzdali, chorvatsko-muslimské vojsko v Krajině za ničení, loupení a vraždění etnicky stoprocentně „očistilo“ Krajinu, nešetříc nikoho, ani ženy, ani děti, ani staré lidi. Já jsem nikdy nenařizoval, aby byli zajatci zastřeleni, ale nemohl jsem zabránit, aby se někteří z mých vojáků nepomstili vrahům svých nejmilejších, kteří přišli o život, když Orićovy bandy řádily ve východní Bosně. Tyto vrahy moji vojáci poznali mezi zajatci. Nepřátelé Srbů teď mohou být spokojeni, protože goebbelsovská propaganda ve světě způsobila, že se pro mnohé málo informované lidi takzvaného demokratického Západu, ohlušené propagandou a dezinformacemi, Srbové stali monstry, vrahy připravenými na jakékoli zločiny včetně znásilňování,“ uvádí k tomu generál v knize Rajka Dolečka Hovory s generálem Mladićem.
O podrobnější výklad jsme požádali dokumentaristu a režiséra Václava Dvořáka. Ten již má za sebou úspěšný film Uloupené Kosovo a nyní točí dokumentární film právě o Srebrenici. „Když přijede Čech do Srebrenice, má po chvíli dojem, že se ocitl v Jáchymově. Hornické město stavěné do kopce podél horského potoka sevřené úzkým údolím. Barokní kostelík s cibulkou také připomíná naši krajinu. Vedle ale stojí mešita s minaretem, v kavárnách vám nabízejí kávu v džezvě a alkohol těžko seženete. Jste na muslimském území, ze kterého byli Srbové dvakrát ve 20. století vyhnáni. Podobně jako v mnoha dalších městech Bosny,“ uvádí Dvořák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka