Německý bulvár pasoval Merkelovou na kancléřku světa. Pochválil ji ale i nový řecký ministr financí

13.02.2015 11:44 | Zprávy

Agentura AFP popisuje kancléřku Spolkové republiky Německo Angelu Merkelovou jako evropskou vůdkyni, bez které se na mezinárodním diplomatickém poli neobejde žádné zásadnější rozhodnutí. Merkelová je totiž v posledních dnech vidět v první linii, ať už jde o řešení ukrajinské či řecké krize.

Německý bulvár pasoval Merkelovou na kancléřku světa. Pochválil ji ale i nový řecký ministr financí
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Po dohodě s prezidenty Ruska Vladimirem Putinem, Ukrajiny Petrem Porošenkem a Francie Françoisem Hollandem, uznala německá kancléřka opatrně, že krize zdaleka není u konce. Ale její spojení s francouzským prezidentem v tandemu, který je nezbytný, aby poskytl váhu postoji Evropy, dává novou naději pro mír. "Když jsme spolu, Francouzi a Němci, máme plnou mocenskou kapacitu na světové úrovni," zdůraznil Hollande už začátkem února.

Merkelová si ze západních vůdců telefonovala s Putinem nejvíc

Vyzdvihována je nicméně hlavně politická váha německé nejvyšší představitelky a její aktivismus. Německo pod jejím vedením od roku 2005 dosáhlo nového rozměru.

Dcera duchovního pocházející z bývalé komunistické NDR a hovořící plynně rusky je západní vůdkyní, která nejvíce jednala s Putinem. Od začátku ukrajinské krize před více než rokem s ním měla více než 40 telefonátů.

Zatímco Spojené státy začaly projevovat netrpělivost a uvažovaly o dodávce zbraní ukrajinské armádě, požádala v pondělí ve Washingtonu prezidenta Baracka Obamu, aby ještě dal šanci míru.

Německý bulvár označil Merkelovou „kancléřkou světa“

Merkelová, kterou populární deník Bild, nejčtenější v Evropě, pojmenoval tento týden "kancléřkou světa", ve čtvrtek nedokázala skrýt tmavé kruhy pod očima. Od 5. února ji čekala šňůra cest do Kyjeva a Moskvy, po níž následovala konference o bezpečnosti v Mnichově a pak návštěva Washingtonu doplněná o zastávku v Ottawě. Po návratu do Berlína předsedala ve středu zasedání vlády a pak se zúčastnila pohřbu bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, než zas odletěla do Minsku.

Bez Merkelové v Evropě nic nefunguje

Následoval diplomatický maraton trvající 16 hodin, při kterém bylo vyjednáno příměří na Ukrajině. Ihned poté odletěla do Bruselu na summit EU.

"Bez Merkelové nic na evropské scéně nefunguje," napsal ve čtvrtek rakouský deník Die Presse a dodal: "Kdo kromě Merkelové by mohl přivést ruského prezidenta Vladimira Putina k jednacímu stolu?"

Radikálně levicový politik přiznal, že Merkelová zahájila deeskalaci konfliktu

Ještě překvapivější byla reakce Dietmara Bartsche, poslance německé radikální levicové strany Die Linke, který vyjádřil názor, že "zahájila deeskalaci". "Všichni dohromady můžeme být na kancléřku hrdí," prohlásil.

Na dotaz před dvěma lety ohledně její omezené potřeby spánku reagovala Merkelová, které je nyní 60, takto: "Mám kapacity hodné velblouda, určitou schopnost akumulovat."

Německo se proměnilo ve velmoc díky své kancléřce

Šéf americké bezpečnostní poradenské firmy Stratfor, George Friedman, zdůrazňuje, že Německo se proměnilo z "diplomatického trpaslíka" ve velmoc díky své kancléřce. Tento vývoj jí zajistil trvalou popularitu, která je v Evropě jedinečná. "Je zajímavé sledovat pokrok, jehož v tak krátkém čase Německo dosáhlo," upozornil.

V důsledku krize eura se Německo zbavené komplexů katapultovalo do čela ekonomické Evropy a prosadilo úspornou politiku, která je přitom ve Francii zpochybňovaná.

Pochvalu si Merkelová vysloužila i od nového řeckého ministra financí

V plné bitvě mezi Berlínem/Bruselem a Aténami ohledně dalších reforem a splácení dluhu se jí dostalo nejnečekanějšího komplimentu od nového řeckého ministra financí Janise Varufakise, který ji v rozhovoru pro čtvrteční vydání týdeníku Stern označil za zdaleka nejbystřejší političku v Evropě.

Vliv Merkelové, i přes její angažovanost, je ale omezený

Je ale zapojení Angely Merkelové efektivní? "Konflikt na Ukrajině a krize eura: přes velkou angažovanost Angela Merkelová nedosahuje pokroku v řešení konfliktů v Evropě a její vliv je omezený," poznamenal tento týden na své internetové stránce týdeník Der Spiegel.

"Demonstrativní ctižádost Merkelové vysvětlit Francouzům, Řekům, Italům a Španělům, jak udržet rozpočet po německém způsobu, vyvolává odmítavé reflexy v těchto zemích. Populismus namířený proti euru získává půdu a situace se nezlepšuje," varuje text.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …