Akce, která měla začít ve dvě hodiny odpoledne u fontány na zastávce Elektra, nakonec začala asi o čtyřicet minut později. Mezitím proudily davy lidí na nedaleké Masarykovo náměstí protestovat proti invazi uprchlíků. Několik odpůrců přijetí uprchlíků pokřikovalo z tramvají hesla jako „Čechy Čechům“ nebo „Nic než národ“. Naproti tomu na akci reagující na vzrůstající xenofobní vlnu v české společnosti byly k vidění transparenty s hesly jako „Nenávist není řešení“ či „Stop nazi“ s přeškrtnutým hákovým křížem nebo „Třiďme odpad, ne lidi". Na shromáždění na podporu uprchlíků byl přítomný také filozof ze Strany zelených Martin Škabraha či muslimka a aktivistka Romana Červenková.
Na úvod happeningu u Elektry, kde mohli účastníci za dobrovolný poplatek ochutnat arabské jídlo a vyslechnout si poezii a hudbu, vystoupil mluvčí Mladých zelených Tomáš Křemen. „Přišli jsme říct jasné ne xenofobním nenávistným projevům a podpoře neonacismu. Sešli jsme se zde, abychom vyjádřili jasnou podporu rozmanitosti kultur, abychom vyjádřili náš respekt k mezinárodním dohodám a k mezinárodnímu právu, a také, abychom podpořili naše evropské hodnoty – demokracii, úctu k lidským právům, solidaritu a sekularitu, tedy oddělení náboženství od státu,“ řekl do mikrofonu.
Kdo za to může?
„Víme, co způsobilo německé mlčení v třicátých letech minulého století. Dneska se můžeme dočkat toho samého,“ pokračoval Křemen s tím, že xenofobní skupinky podle něj často hledají svého obětního beránka, aby zdůvodnily své frustrace a svou tíživou situaci, že v současném systému nedokázaly uspět. „Ale hledají na naprosto špatném místě. Pokud chceme hledat opravdové viníky, je potřeba se dívat naprosto opačným směrem. Za současný stav, kdy řada lidí v České republice žije v chudobě a kdy nemáme dostatek peněz na kvalitní nemocnice a školy, nese vinu několik jednotlivců, kteří vyvádějí daně do daňových rájů, žijí z korupce kvůli předraženým veřejným zakázkám. To jsou praví viníci, na ně obraťme náš hněv, naši zlobu, nikoliv na ty nejslabší,“ vyzval Křemen a lidé ho odměnili potleskem.
Za další viníky vzniklé situace označil korporace, které si mohou dovolit právní oddělení, aby našla mezery v zákonech. „Platí si lobbisty, aby ovlivňovaly politiku úplně jinými než demokratickými metodami. Právě tyto korporace zneužívají své monopolní postavení, aby zničily konkurenci drobných českých podnikatelů,“ doplnil. Takzvaní politici a političky, kteří podle něj rozdmýchávají nenávist, svou taktiku prý zakládají právě na strachu z neznámého. To je dle jeho slov v ČR velmi snadné, protože žijeme v homogenní společnosti a nejsme tudíž zvyklí se setkávat s rozlišností.
Zmínil se také o šíření nepravdivého obrazu uprchlíka jako sebevražedného teroristy. Uprchlík je podle Křemena ve skutečnosti člověk, který před terorismem utíká. „Je to člověk, který terorismem trpí ze všech nejvíc a který se snaží zachránit svůj vlastní život, protože nic jiného už nemá. Jsou to rodiny, které vybírají peníze na jednoho jediného člena. Musí se rozhodnout, kdo z nich dostane šanci na přežití, kdo dostane šanci se plavit přes Středozemní moře, kdy šance není velká, ale aspoň nějaká. Já jim to nezávidím a přeji si, abychom tyto rodiny podporovali, abychom podporovali muslimy, kteří se stejně jako my staví proti extremismu a terorismu," řekl dále Křemen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka