Niedermayer: Vliv europarlamentu po zvolení Junckera roste, euro je pro Česko cesta k většímu vlivu

05.05.2015 19:06 | Zprávy

REPORTÁŽ V jednom z přednáškových sálů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se setkal se studenty europoslanec Luděk Niedermayer. Popsal situaci v současném Evropském parlamentu i vliv, který podle něj po zvolení Jeana-Clauda Junckera roste. Studenti ekonomických oborů se pak europoslance ptali na řadu aspektů evropské legislativy a politiky.

Niedermayer: Vliv europarlamentu po zvolení Junckera roste, euro je pro Česko cesta k většímu vlivu
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer

V úvodní třicetiminutové části Luděk Niedermayer popsal fungování Europarlamentu a práci poslance. Uvedl, že dříve politická angažmá odmítal, do politiky ale nakonec ve volbách v roce 2014 za TOP 09 šel, protože mu připadalo, že se v Česku lidé na Evropskou unii dívají skrz prsty, a přitom je pro nás velice důležitá. Popsal také historii Evropského parlamentu, který byl na počátku prakticky bez pravomocí, ale nyní jeho vliv roste.

„Když přijdete do Evropského parlamentu, zjistíte, že se tam poslanci na spoustě věcí neshodnou, ale neshodují se tam mnohem kultivovanějším způsobem než v České republice. Na jedné věci se ale shodnou všichni, totiž že Evropský parlament by měl mít větší význam. To se docela povedlo a dnes už Evropský parlament hraje roli standardního zákonodárného sboru. To znamená, že se podílí na formování evropské politiky a formování pozic, které EU zastává ve světě. A samozřejmě schvaluje evropské zákony a jeho pozice se s každou změnou smluv posiluje,“ řekl k současné pozici EP Luděk Niedermayer, který pak popsal procesy vzniku a schvalování evropské legislativy. Parlament podle něj není žádným nezávazným diskusním fórem, ale jde o standardní výkonný orgán, kde mají poslanci přímý mandát od voličů. Niedermayer ale polemizoval s u nás obvyklou tezí, že „nám Brusel stále něco nařizuje“: „Evropská komise sice něco navrhuje, ale nemá pravomoci tyto věci uvést v život. Komise sice udělá rozhodnutí a pak je legislativně schváleno, potom ale mají rozhodovací pravomoci jednotlivé země, jejich vlády a v některých případech platí i právo veta.“

K  rozdílům mezi českým a evropským parlamentem europoslanec TOP 09 uvedl, že se v Bruselu méně pije alkohol. „Přestože i v EP je možné koupit alkoholické nápoje, nepotkáte tam žádného viditelně přiopilého poslance. V minulosti se to prý stalo jednou, kdy se konala předváděcí akce, na které se nalévala polská vodka, ale to byla výjimka.“

Co jsou to české zájmy?

Luděk Niedermayer se věnoval i postavení a práci českých europoslanců. „Jednou z nejčastějších otázek na naše poslance je obecný dotaz, zda dostatečně hájí české zájmy. Rád bych na něj odpověděl, jen kdybych věděl, co to český národní zájem je. Je marné očekávat, že české národní zájmy – pokud něco takového existuje – vidí stejně poslankyně Konečná z KSČM, poslanec Mach ze Svobodných a třeba my z konzervativní skupiny. Jednadvacet českých poslanců lze stěží vidět jako semknutou skupinku, která se v EP drží při sobě a bojuje za české zájmy. Je rozpuštěna do parlamentu a drží spíš s poslanci, kteří zastávají stejné názory a postupy,“ řekl k českému angažmá v EP Niedermayer.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

20:15 „Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

„Byla završena strašná tragédie jedné rodiny. To, jak se k ní i k dalším pozůstalým po obětech „stát…