V Česku byl letos spuštěn na pomoc uprchlíkům nový Státní integrační program (SIP). Zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Integrace má dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích s intenzivní výukou češtiny a s přípravou na budoucí život v ČR.
Druhou fází je integrace v obcích, kterou má zajišťovat právě generální poskytovatel integračních služeb. Na letošní rok zakázku získala Charita ČR, vypsání tendru na příští tři roky schválila vláda na konci srpna. Ročně by podle předpokladu měla být hodnota zakázky 173,5 milionu korun. Částka se odvíjí od žadatelů o mezinárodní ochranu, jejichž počet ministerstvo vnitra v příštích třech letech odhaduje na 2000 ročně.
Zájem stát se generálním poskytovatelem integračních služeb ale neprojevila do poloviny prosince žádná organizace, tedy ani Charita ČR. „Na základě nabytých zkušeností jsme vyhodnotili podmínky výběrového řízení jako neslučující se s realitou praxe,“ uvedl k rozhodnutí organizace její mluvčí Jan Oulík. Za jeden z hlavních problémů Charita ČR označuje podfinancování zakázky. Uvádí, že již letos musela na program kvůli zachování kvality služeb doplácet ze svého. Podle Charity ČR je za peníze vyčleněné na rok možné zajistit integraci přibližně 500 osob, ne 2000, jak plánuje ministerstvo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš, čtk