Obama to pořádně schytal od svého možného nástupce za dohodu s Íránem

03.07.2015 17:55 | Zprávy

Bývalý guvernér státu Florida a jeden z uchazečů o prezidentský úřad Jeb Bush kritizuje připravovanou dohodu, jejímž cílem je omezení íránského jaderného programu. Obamova administrativa je podle jeho názoru nedůrazná a nemá jasně stanovenou strategii. Bezpečnost Spojených států je prý vážně ohrožena.

Obama to pořádně schytal od svého možného nástupce za dohodu s Íránem
Foto: repro youtube, tan
Popisek: 44. prezident Spojených států amerických Barack Obama

Obamova administrativa podle Bushe udělá cokoli, aby zajistila podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu. „Svědčí o tom opakované ústupky a zoufalé nepochopení situace. Američané se projevují jako slaboši, tak proč by nejvyšší vůdci Íránu nepřitlačili Obamu k ještě dalším ústupkům?“ táže se Bush a konstatuje, že uzavřená dohoda bude pro Spojené státy, Izrael a celkovou stabilitu na Blízkém východě špatným řešením. „Naopak pro Írán to bude vítězství, které legitimizuje jeho autoritářský režim, pomůže jeho ztenčující se pokladně a stane se vítaným povzbuzením pro jeho další agresi v regionu. Země se navíc nebude muset vzdát svých jaderných ambicí. Ostatně úředníci z Obamovy administrativy nedávno přiznali, že chystaná dohoda nezabrání Íránu v tom, aby mohl vyvíjet jaderné zbraně,“ poukazuje Bush.

Bush je přesvědčen, že připravovaná dohoda představuje pouze krátkodobé politické výhody pro samotného Obamu, ale nikoli trvalou bezpečnost pro Spojené státy. „Írán je v celosvětovém měřítku největším sponzorem terorismu. Podporuje libanonský Hizballáh, milice v Iráku či Hamás, Tálibán a dokonce i al-Káidu. Před 11. zářím 2001 byl Íránem podporovaný Hizballáh zodpovědný za smrt více Američanů než jakákoli jiná teroristická organizace na světě. Přes zbožné přání Obamy v této praxi pokračuje i před dvěma lety zvolený prezident Hassan Rúhání,“ kritizuje Bush. Podle jeho názoru současný íránský režim podněcuje nestabilitu a sektářské napětí v regionu. „Je naivní a nerealistické věřit tomu, že Rúhání a současná vláda v zemi mohou přinést Blízkému východu stabilitu,“ má jasno bývalý guvernér státu Florida.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Bush také Íránu vyčítá, že financoval Asadův režim v Sýrii během jeho války proti syrskému obyvatelstvu. „Stovky íránských bojovníků působí v Sýrii i nyní. Pomáhají podporovat sektářské napětí, a vehnali tak zemi do náruče Islámského státu. V Jemenu zase Írán podporuje tamější povstalce, kteří zapříčinili chaos v celé zemi. Írán navíc používá rakety a improvizovaná výbušná zařízení k útokům na americké cíle. Radikálové z Hamásu a Hizballáhu vystřelili tisíce raket íránské výroby proti obyvatelům Izraele a vyvíjejí mezikontinentální balistické střely, jež by mohly v budoucnosti zasáhnout i Spojené státy,“ varuje Bush s tím, že íránští vůdci iniciují brutální represe domácího obyvatelstva.

Náboženské menšiny, opozice a s režimem nesouhlasící novináři jsou vystaveni perzekucím, věznění, mučení a dokonce i hrozbě trestu nejvyššího a nevratného. Přesto Obamova administrativa věří, že prezident Rúhání obrátí zemi k toleranci a umírněnosti. Jeho funkční období je přitom poznamenáno naopak nárůstem porušování lidských práv a represe. Vůdcové opozičního hnutí zůstávají od roku 2009 ve vazbě stejně jako několik amerických občanů a nespočet íránských politických disidentů,“ píše Bush. Jeden z republikánských kandidátů na prezidenta tvrdí, že politika Obamy, Clintonové a Kerryho vůči Íránu selhala nejenom proto, že jeho údajně slabá vyjednávací strategie nezastaví Írán ve vývoji jaderných zbraní. „Jedním z klíčových nedostatků jejich politiky je rovněž to, že od začátku naprosto ignorovali komplexní hrozbu, kterou Írán představuje,“ soudí Bush.

Je zřejmé, že Spojené státy se vzhledem k pravděpodobné dohodě s Íránem budou muset pod novým prezidentem vypořádat s hrozbami, které Írán představuje. Považuji za nutné vypracovat strategii, v rámci níž dojde k porážce Islámského státu, ale také k zastavení podvratných aktivit Íránu v Iráku a Sýrii. To zahrnuje jasné stanovení důsledků, kterým bude Írán čelit, pokud bude i nadále pokračovat v perzekuci vlastních občanů a ohrožování Spojených států a jeho spojenců v regionu. Napravit škody vzniklé Obamovou dohodou nebude snadné. Bude to však mít zásadní význam pro bezpečnost naší země. Dědictví zahraniční politiky tria Obama, Clintonová a Kerry je v každém případě nebezpečné a pro příštího prezidenta půjde o obrovskou výzvu,“ uzavírá Bush.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…