Občane, měl bys číst: Andrej Babiš a Erik Best se do sebe pustili v médiích. V tuto chvíli je to 2:2

21.08.2014 18:30 | Zprávy

Přestřelka mezi publicistou Erikem Bestem a Ministerstvem financí má už na reakce vyrovnané skóre. Na druhý článek novináře, který opět pochybuje o tom, že Andrej Babiš je schopen stabilizovat státní dluh, totiž zareagoval ministrův náměstek Jan Gregor. O výklad podstaty odborného problému požádaly ParlamentníListy.cz renomované české ekonomy.

Občane, měl bys číst: Andrej Babiš a Erik Best se do sebe pustili v médiích. V tuto chvíli je to 2:2
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Názorová výměna o stabilizaci státního dluhu mezi známým novinářem Erikem Bestem a vicepremiérem Andrejem Babišem má pokračování. ParlamentnímListům.cz zaslal vysvětlení Jan Gregor, náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty. K polemice se vyjádřili také renomovaní čeští ekonomové. Erik Best pravidelně publikuje příspěvky na webu Final Word, kde se ve svém blogu věnuje politickým a ekonomickým tématům, která hýbou Českem.

Erik Best: Babiš zapomíná, jak být byznysmenem

Debatu odstartoval článek s názvem: „Jak si Babiš půjčuje víc a dluží přitom méně“, ve kterém se Best zamyslel nad prezentací ekonomických výsledků a prognóz hospodaření České republiky vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem. Na adresu politika uvedl, že údajně zapomíná, jak být byznysmenem. Připomněl slova ministra financí z června tohoto roku, kdy Babiš oznámil, že příští rok bude rozpočtový schodek 100 miliard korun, ale zadlužení státu se nezvedne. Best poukázal na to, že veřejnost jen stěží chápe, jak by toho docílil. „Využil by nějaký šikovný finanční derivát, do kterého by část dluhu zabalil a s přirážkou ji odprodal lehkověrným investorům?“ ptal se publicista.

Řešení tohoto hlavolamu prý podle Besta odhalil Babiš v deníku Právu. „Deficit podle něj letos bude 90 miliard Kč a příští rok 100 miliard Kč, ale veřejný dluh jako procento HDP se sníží na 40,3 % (teď dosahuje 47,13 % podle dluhového počítadla Aleše Michla), protože HDP vzroste. Tak v tom spočívá Babišův trik. Stát si půjčí víc, ale vyjádřeno procentem toho mlhavého ukazatele s názvem HDP jeho celkové zadlužení poklesne,“ shrnul novinář. „Jde o standardní klam keynesiánských politiků, ale při jednání o bankovní půjčce nějaké firmě by neobstál. Politik Babiš zapomíná, jak být byznysmenem,“ uzavřel Best.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

4:46 Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

„Film o dvou kamarádech a plné Letné“, jinak též Chvilky naděje, se jmenuje dílo, které se má v před…