Očkování „xenofobů“, aby měli rádi uprchlíky: „Mediální masáž zřejmě už nestačí!“ Exministr Ivan David a vážná slova ke studii německých vědců

01.09.2017 11:30 | Zprávy

Hned na několika prestižních vědeckých webech se před nedávnem objevila studie, kterou údajně prováděli vědci v Německu. Ti měli podávat hormon oxytocin skupině lidí a tím u nich zajistit, aby v nich byla zvýšena vstřícnost k imigrantům a potlačena xenofobie. „Výsledky německého experimentu jsou zřejmě slabé. Oxytocin statisticky prokazatelně funguje, ale málo,“ řekl po prostudování článku a i samotného výzkumu psychiatr, exministr zdravotnictví a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivan David. Podle něj ale nikdo nemůže myslet vážně, že by aplikace oxytocinu mohla změnit společenskou atmosféru!

Očkování „xenofobů“, aby měli rádi uprchlíky: „Mediální masáž zřejmě už nestačí!“ Exministr Ivan David a vážná slova ke studii německých vědců
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan David na Vratimovském semináři

Jak zajistit, aby v lidech byla zvýšena vstřícnost k imigrantům a potlačena xenofobie? Skupina německých vědců z univerzit v Bonnu a v Lübecku za pomoci jejich kolegů z USA údajně na to kápla: Jako nejúčinnější se podle vědců ukázalo podávání hormonu zvaného oxytocin. Tento hormon je v těle přítomen standardně, uvolňuje se z neurohypofýzy a je nazýván „hormon lásky“. V lidech prý povzbuzuje pozitivní vztahy k ostatním.

Za pomocí vdechování nadstandardních dávek tohoto hormonu provedli vědci experiment, který byl proveden na vzorku 183 bělochů. Testována na nich byla „ochota pomáhat lidem v nouzi“. U účastníků, kteří byli pozitivně naladěni k pomáhání uprchlíkům od začátku, vedly dávky oxytocinu k tomu, že se jejich vstřícnost ještě posílila. Složitější byla situace u skupiny s „vyšší úrovní xenofobie“. Podávání hormonu samo o sobě prý ke zvýšení ochoty pomáhat uprchlíkům nevedlo, ovšem až když organizátoři zkusili obě skupiny spojit dohromady, výsledek se dostavil.

Xenofobové, povzbuzení šňupáním oxytocinu, reagovali mnohem vstřícněji na přesvědčování ze strany druhé skupiny, která je nabádala, aby byli na imigranty hodní a pomáhali jim. Bylo tedy zjištěno, že kombinace dávek „hormonu lásky“ a společenského tlaku ze strany „vítačů“ vedlo k zásadní změně postoje dosavadních xenofobů. Zlomit se podle výzkumníků podařilo plných 74 procent z nich.

„Bylo prokázáno, že charitativní sociální podněty spolu se zvýšenou aktivitou oxytocinového systému snižují účinky xenofobie tím, že usnadňují prosociální chování vůči uprchlíkům,“ uzavírají výzkumníci.

Studie byla publikována v angličtině v několika prestižních vědeckých časopisech. Je možné ji najít na online verzi Sborníku Národní Akademie věd Spojených států amerických, stejně jako na vědeckém webu Science Daily. Na obou se text objevil v průběhu srpna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump: Mír na Ukrajině již brzy. Překvapení ohledně Zelenského

23:48 Trump: Mír na Ukrajině již brzy. Překvapení ohledně Zelenského

Americký prezident Donald Trump v sobotu vystoupil na konferenci CPAC ve Washingtonu. Prohlásil, že …