Od roku 1989 méně dojnic, prasnic, osevních ploch, brambor. Přibylo řepky. Čeští zemědělci odhalili veřejnosti přesná čísla. I jak je to s cenami za rohlík či máslo

17.09.2017 10:38 | Zprávy

Dramatický propad chovaného skotu a prasat. Pálení slámy v teplárnách, místo aby se vrátila zpět do půdy. V Česku chybějí mlýny, a tak se obilí vyváží. Máslo za šedesát korun, ale výkupní cena mléka 8,50. Rohlík za dvě kačky – a možná zanedlouho i více – ale pšenice a mouka v něm za pár desetníků. Bramborářská velmoc – kdeže loňské sněhy jsou. Enormní propad pěstování brambor. Beseda se zemědělci se v Plzni stala přehlídkou smutku. Evropu prý jen těžko doženeme.

Od roku 1989 méně dojnic, prasnic, osevních ploch, brambor. Přibylo řepky. Čeští zemědělci odhalili veřejnosti přesná čísla. I jak je to s cenami za rohlík či máslo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto

Informovat o situaci a úrodě nejen obilí přišli mezi novináře zemědělci ze severního Plzeňska – Miroslav Hanzlíček ze Zemědělského družstva Dobříč, Václav Bulín ze Zemědělského družstva vlastníků Štichovice a soukromý zemědělec, podnikající nedaleko Plzně, v Kumberku, Richard Vykoukal. Padla slova srovnání se Západem a informace, které byť jsou dohledatelné a veřejně přístupné, nebyly právě nejoptimističtější.

Kvalita téměř za „babku“

Se statistikou ohledně obilnin a řepky seznámil přítomné Václav Bulín: „V roce 2012 a 2013 za pšenici bylo 5,5 až 6,5 tisíce. Ječmen se prodával kolem 4,5 tisíce a řepka za 11.800 až 12.700 korun za tunu. A to k tomu rok 2012 byl neúrodný. Nejslabší léta byla 2009–2010, kdy jsme realizovali pšenici mezi 2,5 až třemi tisíci, ječmen 2100 až 2700 korun. Náš podnik v roce 2014 měl skoro pět tun z hektaru, v následujícím roce 4,4 tuny. To byly mimořádně dobré výnosy. Letos je krmná pšenice za 3500 až 3800 korun za tunu. Potravinářskou pšenici, kterou berou mlýny, dnes neprodáme lépe než za 3900 korun a ta nejkvalitnější je 4000. A to jsou mimořádné kvality, které v jiných letech nebyly, díky teplému počasí,“ konstatoval předseda družstva Štichovice a podotkl, že řepka cenově velmi spadla, a to na 9200 až 9700 korun za tunu.

Argentina a Venezuela se s EU dohadují kvůli clům, které jsou nasazeny na palmový olej od nich a na řepku, co chodí k nim. Pokud to prohrají – a vypadá to, že se už tak stalo – tak ta cena řepky bude nadále špatná, protože tady v Evropě na ni není odbyt a musí se vyvážet do světa.


Beseda se zemědělci. Zleva: Miroslav Hanzlíček, Václav Bulín, Richard Vykoukal. Foto: Václav Fiala

Další český průšvih: Nejsou mlýny!

Co se týká obilí, tak mimořádně vysokou úrodu mělo podle Bulína Rusko a letos také Ukrajina, a ty vytlačily Francii z afrických trhů. „Tím pádem vše zůstává v Evropě a obilí je tady moc. Je tu hodně toho potravinářského obilí, ne krmného, o které je docela zájem. „Po krmné pšenici je stále poptávka, ale potravinářská, která je kvalitní, ale na pěstování je náročnější, dostanu jen o stovku dvě více, i za tu nejkvalitnější. To v minulém období byl rozdíl třeba pětistovky.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…