Události po 2. světové válce spojené s Benešovými dekrety a zákonem o odsunu Sudetských Němců nepovažuje Pecina za spravedlivé. „Bohyně spravedlnosti měla zavřené oči, a namísto ní nastoupila bohyně pomsty,“ tvrdí Pecina.
Občanský aktivista považuje vyhnání Sudetských Němců za genocidu a primitivní odplatu. „Je to projev toho nejhoršího, co tento národ měl a je to něco, za co se nejen naše generace, ale i mnoho příštích generací bude nesmírně stydět, o tom jsem přesvědčen,“ uvedl Pecina.
Sudetoněmecké krajanské sdružení
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezku funguje od března 2015, kdy jej po rozsudku Nejvyššího soudu muselo ministrestvo vnitra registrovat jako občanské sdružení.
Tomáš Pecina se společně s Wolfgangem Habermannem a Janem Šináglem snažil zaregistrovat sdružení již v roce 2009, ale neuspěli, neboť ministerstvo vnitra tehdy argumentovalo tím, že by spolek ohrozil nedoktnutelnost Benešových dekretů.
Dle stanov je základním cílem činnosti sdružení podpora porozumění mezi národy, s důrazem na porozumění mezi Čechy a Němci. Dekrety prezidenta Edvarda Beneše týkající se Sudetských Němců považuje sdružení za projev bezpráví, a proto by měly být zrušeny. Sudetoněmecký spolek také uznává právo Sudetských Němců na náhradu škody a na satisfakci za nemajetkovou újmu, kterou prý utrpěly, na to, aby jim nebo jejich dědicům bylo obnoveno vlastnické právo k údajně neprávem konfiskovanému majetku a aby jim, budou-li mít o to zájem, bylo uděleno státní občanství České republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš