Osmičkové výročí, které se moc nepřipomíná. Právě před osmdesáti lety začali Hitler s Henleinem utahovat šrouby

11.05.2018 15:10 | Zprávy

ČESKÉ OSMIČKY Na území Československa by podle „karlovarských požadavků“ fungovaly dva režimy. Jeden demokratický, druhý nacistický. Po návštěvě u Adolfa Hitlera předložil takové požadavky na klíčovém sjezdu Sudetoněmecké strany z jara 1938 Konrád Henlein. Dějiny se poté vymkly z kloubů, nastala druhá světová válka. Nyní si ovšem někteří Češi sypou pořád a pořád popel na hlavu se vzpomínkou na naši vinu při poválečném odsunu Němců.

Osmičkové výročí, které se moc nepřipomíná. Právě před osmdesáti lety začali Hitler s Henleinem utahovat šrouby
Foto: foto archiv
Popisek: Adolf Hitler a Konrad Henlein

„Konrád Henlein byl svého času tělocvikář a poté nejvyšší muž Sudetoněmecké strany. Za války tu ale nehrál roli, o které jistě ve svých představách snil. Měl totiž českou matku, rozenou Dvořáčkovou, což s nacistickými teoriemi o čistém němectví příliš neladilo. Proto se taky nejvýše postaveným Němcem sudetského původu v pozdějším Protektorátu Čechy a Morava stal Henleinův někdejší zástupce Karl Hermann Frank, kdysi německý knihkupec v Lokti,“ vypráví historický publicista Zdeněk Čech. „Hitlerovo nepřátelství k Čechům a Polákům bylo takřka hmatatelné a projevovalo se i v takových detailech, jako byl národnostní původ přesvědčeného nacisty Henleina.“

Sjezd plný nenávisti

Poslední parlamentní volby se v první republice konaly roku 1935. Co do počtu získaných hlasů v nich zvítězila Sudetoněmecká strana (SdP). Získala osmdesát procent volební přízně v tehdejší početné německé menšině v Československu. Na vítězství a na pokřik v opozici to stačilo. Druhá nejsilnější německá strana u nás, tedy německá sociální demokracie, byla tehdy oproti SdP už opravdu nevýrazná. Navíc „sudeťáci“ postupem času pohltili další německé strany – sociální demokraty nikdy – a měli nakonec v třísetčlenném československém parlamentu pětapadesát poslanců. I přes své úspěchy nebyli ovšem ani zdaleka tak silní, že by mohl Konrád Henlein přemýšlet o křesle premiéra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …