Ostrá slova docentky Švihlíkové: Kalousek nezná ani základní pojmy, Babiš hlásá absolutní blbost. Pak se nedivme, že je to tu jak v rozvojových zemích...

22.05.2015 11:40 | Zprávy

REPORTÁŽ O postavení ČR ve světové ekonomice a možnostech dalšího vývoje hovořila ve čtvrtek v Kroměříži česká ekonomka Ilona Švihlíková. Vyjádřila se také k transatlantické dohodě o obchodu a investicích mezi USA a EU a zhodnotila působení ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Andreje Babiše (ANO).

Ostrá slova docentky Švihlíkové: Kalousek nezná ani základní pojmy, Babiš hlásá absolutní blbost. Pak se nedivme, že je to tu jak v rozvojových zemích...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Akci uspořádala místní pobočka Masarykovy demokratické akademie. V sále Muzea Kromeřížska několika desítkám posluchačů mimo jiné Švihlíková popsala, jak vypadá náš zahraniční obchod a jakým způsobem jsme včleněni do světové ekonomiky. Bohužel se podle ní velmi silně soustředíme na země Evropské unie, a to z 83 %. Máme tudíž poměrně malé angažmá na trzích mimo EU, například  v rozvojových zemích či Latinské Americe. Jak dále uvedla, vyvážíme hlavně stroje a zařízení. Problém je však dle Švihlíkové ve vysoké dovozní náročnosti, kdy dovážíme řadu komponent a dílů, které tu zpracujeme a až poté vyvezeme konečný produkt. To vede k malé přidané hodnotě. Tím pádem není moc velký prostor pro nárůst mezd a dostáváme se do pozice jakési přepracovací ekonomiky. Dodala, že „české“ firmy nemohou příliš ovlivnit, za kolik budou své produkty v zahraničí prodávat, protože cenu většinou určuje jejich mateřská firma.

Nepovedená kupónová privatizace, jsme hostitelskou zemí

Dalším integračním prvkem do evropské ekonomiky jsou přímé zahraniční investice. „Ty u nás začaly růst v souvislosti s tím, jak se nepovedla kupónová privatizace. Pokusy o dominantní český kapitál nevyšly úplně dobře a od konce devadesátých let se začalo rychle zvyšovat angažmá zahraničních firem. Jsme tedy jednoznačně hostitelskou zemí,“ konstatovala s tím, že česká ekonomika je stále méně česká, stejně tak průmysl. Švihlíková také uvedla, že 45 % procent zaměstnanců pracuje pro zahraničního vlastníka a zahraniční sektor drží 91 % aktiv, což je jedno z nejvyšších čísel na světě.

Jaké to má dopady? „Jedním z nejsilnějších dopadů způsobu integrace do světové, respektive evropské ekonomiky, je odliv zisků ze země. Samozřejmě investice k nám nejdou z lásky k ČR. Je to dáno výhodou v geografické pozici, stále velmi levnou pracovní silou. A po určité době, kdy tyto investice takzvaně dozrají, investoři chtějí svoji libru masa zpět. Od roku 2006 se zvyšuje rozdíl mezi tím, co odchází ze země na dividendách, a mezi tím, co je tu reinvestováno. Tento poměr se zvyšuje v český neprospěch,“ prozradila s tím, že by bylo mylné se domnívat, že toto je jediný kanál, kterým z ČR odcházejí zdroje.

„Velmi často se stává, že když si chce mateřská firma vytáhnout více peněz, poskytuje předražené konzultace, půjčky a předražené součástky svým dceřinným společnostem,“ dodala a uvedla příklad, kdy se řada zahraničních mateřských bank ocitla po roce 2008 ve velkých problémech kvůli investicím do rizikových cenných papírů, a byly to právě české dceřinné, které zachraňovaly své zahraniční mateřské banky. To byl třeba případ České spořitelny, která převáděla velké části zisku mateřské Erste.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

8:20 Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

Generál Christopher Cavoli, vrchní velitel amerických a spojeneckých sil NATO v Evropě, během slyšen…