Pro své rozhodnutí má Zaorálek dle svých slov zásadní důvody. „Mezinárodní měnový fond napsal, že největší problém zemí střední a východní Evropy je, že z nich odcházejí lidé. Vláda zpracovala strategii, která říká, že levná práce, levná ekonomika znamená technologické zaostávání, omezenou atraktivitu pro investory, ztrátu pracovních míst a snížení kvality práce. Právě kvůli levné práci lidé ze střední a východní Evropy odcházejí pryč. Vyšší platy a mzdy jsou strategická věc, která ovlivní budoucnost země,“ domnívá se Zaorálek.
Česká republika se podle něj musí v tomto angažovat. „USA i Čína určují směry inovací. Chceme zkopírovat model, který úspěšně aplikuje Německo. Chceme podpořit inovace malých a středních českých firem a umožníme jim dostat se do světových řetězců tím, že budou vyrábět jedinečné výrobky. Tím budou moci tyto firmy zvýšit platy a vytvoří tlak na ty firmy větší,“ řekl plán Zaorálek.
I když si je vědom toho, že stát v této oblasti nemůže něco nařizovat, vnímá například možnost v tom, že se budou zvyšovat mzdy státním zaměstnancům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef