„Tato situace vznikla během posledních let,“ uvedl odborář. Problémem jsou prý například vysoké úvěry za drahé zahraniční stroje. „Ty stroje byly možná čtyřikrát dražší než ty, které jsme mohli získat z Ostroje Opava nebo z Polska. Nemusíme přece nutně jezdit v mercedesu, můžeme jezdit v oktávce, a taky bezpečně,“ říká.
Důl Paskov, o jehož zavření se uvažuje, podle něj dává práci až deseti tisícům lidí, proto by stálo za úvahu, zda vzhledem k situaci v regionu nezavést tzv. „sociální těžbu“. Navíc prý Paskov produkuje nejkvalitnější koksovatelné uhlí, byť připouští, že jeho těžba je dražší než jinde.
Navíc je podle Pytlíka třeba myslet na to, že se jedná o nerostné bohatství státu. „Vlastník nemůže říct – já ten důl zavřu a 23 milionů tun uhlí tam nechám jenom tak ležet. Je to nerostné bohatství státu,“ připomíná.
Návrhy řešení, které vedení OKD předložilo, jsou podle něj ještě děsivější, než bylo původně avizováno. Příčinou problémů jsou přitom prý zejména rozhodnutí managementu. „OKD za posledních devět let vyprodukovaly 52 miliard korun čistého zisku. Vlastník si neudělal žádnou rezervu, zadlužil nás, dokonce si bral úvěry i na dividendy,“ připomíná.
Kritika vedení je obvykle spojována se jménem výrazného vlastníka OKD Zdeňka Bakaly. Jeho vinu však Pytlík vidí především jinde. „Pana Bakalu spojuji s tím, že získal OKD včetně bytů, ze kterých má dnes obrovské zisky,“ uvedl. Tyto zisky by přitom nyní mohly firmě pomoct.
Kromě hornických bytů bylo na Bakalovu společnost RPG převedeno například i tradiční sídlo ředitelství OKD v Ostravě a vedení dolů prý platilo za užívání ročně milion euro. A tyto transakce také firmu dlouhodobě poškodily.
Návrhy na snížení mezd o dvacet procent, které předložilo vedení OKD, jsou podle něj hrozivé. Horníci, pracující v extrémních podmínkách, by se podle něj dostali na průměrný plat zhruba 26 tisíc. „Zhruba třetina mzdy pak jde na daně a sociálku, takže jste někde na osmnácti tisících. Dále zaplatíte deset tisíc panu Bakalovi za byt 3+1. Co vám zbyde,“ ptá se zoufale.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav