Už mnoho osobností politického a veřejného života se vyjádřilo nejen pro ParlamentníListy.cz, ale i další média k průjezdu amerických dragounů Českem. Z výpovědí těchto lidí ale nakonec vyplynulo, že názory na konvoj stojí proti sobě tak půl na půl. Dokonce i v pořadu Události, komentáře České televize (ČT) v úterý zaznělo, že je dobře, že existuje mnoho názorových proudů na konvoj.
Prohlásil to totiž v pořadu ČT sociolog médií Jaromír Volek. V médiích byl podle něj dán stejný prostor jak odpůrcům konvoje, tak těm, kteří s jeho průjezdem souhlasili, a to je podle něj dobře. „Česká média prokázala v tomto demokratičnost,“ poznamenal Volek.
Napřed si ale trochu shrňme, co zaznělo v tom samém pořadu ČT den předtím. Televize si totiž v ten den ke komentování průjezdu konvoje pozvala mnoho hostů, mezi nimi například amerického velvyslance v ČR Andrewa Schapiro, ministra obrany ČR Martina Stropnického (ANO), exministra obrany Alexandra Vondru (ODS), poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD) či poslance Jiřího Dolejše (KSČM).
„Vojáky přišlo v dobrém pozdravit mnoho lidí, naopak odpůrců byla jen hrstka,“ zmínilo se přitom v ČT. Právě způsob, jakým Češi přivítali konvoj, pochválil americký velvyslanec Schapiro.
„Máte zde malé skupiny, které jsou možná financovány z jiných zemí a jsou hlasité ve svých protestech,“ poznamenal Schapiro směrem k odpůrcům konvoje. Ubezpečil ovšem, že na stole prozatím nejsou nějaké plány na dlouhodobější přítomnost vojáků v ČR.
Stropnický: Vláda může pracovat na stálé přítomnosti spojenecké armády
Jenže k tomu ministr obrany Stropnický připustil, že pokud bude Česko bezprostředně ohroženo, bude prý naše vláda pracovat na stálé přítomnosti spojenecké armády. „Tady už dnes v újezdech cvičí stovky vojáků, což většina lidí ani neví, ale tento průjezd je trochu něco jiného. Ten má být vidět,“ konstatoval k tomu Stropnický.
Předchůdce v jeho funkci, Alexandr Vondra, poté reagoval poznámkou, že by pro Česko bylo dobré, kdyby na jeho území existovala nějaká struktura NATO, o což prý pravicové vlády kdysi usilovaly. „Ta infrastruktura by se měla přesunout blíže do střední a východní Evropy. Tady ta akce má jedinou chybu, že tu ti vojáci budou jen čtyři dny,“ posteskl si Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová