Petr Žantovský pochválil Českou televizi, skutečně. Jenže pak promluvil redaktor Kubal o Sýrii a vše bylo zpět ve starých kolejích

12.09.2015 14:04 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Dvojnásobnou pochvalu si tentokrát vysloužila od mediálního analytika Petra Žantovského Česká televize. Jednak za to, že k otázce xenofobie pozvala do vysílání profesora Cyrila Höschla a nezavřela mu ústa dříve, než se vyslovil. Podruhé za vyváženost a korektnost při speciálu ke třiceti měsícům prezidenta Miloše Zemana na Hradě. Dojem však velice rychle pokazil manipulováním s informacemi bývalý zpravodaj v USA Michal Kubal při moderování pořadu Horizont ČT24 o uprchlících.

Petr Žantovský pochválil Českou televizi, skutečně. Jenže pak promluvil redaktor Kubal o Sýrii a vše bylo zpět ve starých kolejích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Své pravidelné ohlédnutí za nejzajímavějšími počiny médií začíná Petr Žantovský u pořadu Hyde Park Civilizace, který odvysílala Česká televize minulou sobotu a jehož hostem byl doktor Zahi Hawass, bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta. „Tenhle pán patří ke špičce světové egyptologie a v Egyptě ve spolupráci se státní správou rozhoduje o tom, jakým způsobem budou v zemi probíhat egyptologické a archeologické vykopávky, průzkumy a jak se bude vyvíjet tahle věda. Zmiňuji to v návaznosti na to, jak nás před několika měsíci poučila Akreditační komise, že česká egyptologie není na dostatečné úrovni, aby jí mohla být prodloužena magisterská akreditace na Filozofické fakultě v Praze,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Její výrok považuje za klasické české úřednické apodiktické rozhodnutí, kdy víme lépe než celý svět okolo nás, co je správně a co je špatně. „A protože jsme nadáni tou mocí, tak o tom můžeme rozhodovat. Tehdy mi dost vadilo, že se česká média nepostavila ve větší míře na obranu české egyptologie, protože když pominu dětskou kardiochirurgii a určité směry v onkologii, tak to je asi jediný vědecký směr, kterým může Česká republika ve světě reprezentovat, kde můžeme mluvit o tom, že jsme na světové špičce. A je to mimo jiné i díky lidem, jako jsou profesor Verner nebo profesor Bárta, což jsou také lidé, jež celá léta dělají vykopávky v Abúsíru, a rovněž lidé, kteří jsou odbornými patrony egyptologických studií v České republice,“ připomíná mediální odborník.

V odborných záležitostech nemůže fungovat demokracie, ale rozhoduje vzdělání

Parafrázuje tehdejší vyjádření předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové, podle níž nebylo možné akreditaci prodloužit, protože tam vědecká úroveň nebyla zajištěna na dostatečném stupni. „Tak to jsem padl na záda a podruhé teď, když jsem poslouchal pana Hawasse, který říkal doslova: ‚Když požádám profesora Wernera, aby se věnoval studentovi, souhlasí. Jiný by to neudělal. Znamená to, že to nedělá pro mě ani pro sebe, ale pro Egypt.‘ Dále říká: ‚Profesor Verner, Bárta a spol. jsou nejlepší egyptologové na světě, jsou mnohem lepší než Britové.‘ To lze uchopit jako příklad toho, jak jsme arogantní, pyšní a neschopní vnímat věci v souvislostech, které přesahují náš domácí dvoreček. A když má někdo, v tomto případě Akreditační komise, nějakou moc, tak ji uplatní hlava nehlava, aniž o tom přemýšlí v souvislostech, které nabídl egyptský expert,“ poznamenává Petr Žantovský.

Ve zmíněném pořadu ho zarazilo, když se debata stočila na to, že Zahi Hawass jako nejvyšší vrcholná autorita egyptské vlády rozhodoval o tom, které výzkumy se tam budou uskutečňovat. „Redaktor Daniel Stach položil hostovi velice legrační otázku: ‚Když rozhodujete sám, nevede to k diktatuře?‘ To je otázka odněkud z Marsu, z naprosto jiného světa a je zřejmé, že redaktor vůbec netuší, o čem je řeč, a že se ptá mimo jakoukoli souvislost. Mluví o tom jako u piva o fotbalu, vůbec nebere v potaz, že jde o vysoce specializovanou vědu. A host mu na to správně říká, že rozhodující při odborném rozhodování je vzdělání, při něm nemůže fungovat demokracie, ale rozhoduje pouze a jedině vzdělání. To je u českých médiusů věta zřejmě zcela neznámá a podle toho také česká média často vypadají,“ myslí si mediální analytik.

Kdo má obavu z jinakosti, je okamžitě nálepkován, že je fašista či rasista

Nestává se příliš často, aby se pochvalně vyjadřoval o České televizi, ale tentokrát tak činí, protože se dokonce hned dvakrát během uplynulého týdne pokusila o určitou vyváženost a korektnost. „Jednou to bylo ve čtvrtečních Událostech, komentářích, kdy pozvali do vysílání pana profesora Cyrila Höschla, jenž měl komentovat pojem xenofobie, co to je, kdo ji pociťuje, v jakých situacích, proč, jakou to má nyní souvislost s migranty, jestli to je škodlivé, jestli bychom se za to měli stydět a podobně. No a pan profesor Höschl, jak je jeho dobrým zvykem, promluvil velice chytře a velice nenovinářsky. Protože všechny ty novinářské zkratky typu, kdo pociťuje jenom trošku nějakou obavu z jinakosti, což je překlad slova xenofobie, je okamžitě nálepkován, že je fašista, rasista, člověk nedemokratický a nehodný, si zaslouží odsouzení. Tak to prostě nefunguje,“ tvrdí Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

16:09 Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

Prezident České republiky (2013-2023) Miloš Zeman navázal na svou tradici vánočních poselství. Zhodn…