Petr Žantovský v úžasu: Co dokázala tento týden ČT splácat proti Rusku, tomu jednou nikdo nebude věřit

18.06.2016 13:33 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Počinem mediálního magnáta Roberta Murdocha, v jehož deníku The Sun se objevila výzva pro Brity k opuštění Evropské unie, začíná Petr Žantovský pravidelný přehled toho, co zajímavého se v uplynulém týdnu objevilo v médiích. Na podmínečném vyloučení ruských fotbalistů z probíhajícího šampionátu ho zaujalo, že žádný z českých moderátorů neupozornil, že politické zneužití je v přímém protikladu ke smyslu sportu jako takového. A na závěr přidává další z příkladů toho, jak Česká televize vědomě manipuluje a lže.

Petr Žantovský v úžasu: Co dokázala tento týden ČT splácat proti Rusku, tomu jednou nikdo nebude věřit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Netradičně začíná Petr Žantovský své ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích ve Spojeném království, kde se ve čtvrtek 23. června bude v referendu rozhodovat o setrvání země v Evropské unii. „Nejen v mediálním prostředí vzbudila pozornost výzva Ruperta Murdocha, aby Britové volili brexit. V duchu anglického humoru se nese i titulní strana onoho klíčového vydání Murdochova deníku The Sun. Je tam napsáno BeLEAVE in Britain, přičemž písmena LEAVE, tedy opustit, odejít, jsou v barvách britské vlajky a verzálkami. Je to samozřejmě hříčka se slovy Believe in Britain, která se vyslovují stejně, ale znamenají: Věřte v Británii. Jedna glosa tedy směřuje ke grafikům a redakci The Sun: ačkoli jde o tabloid, vykazuje vysokou míru inteligence. Kdeže naše Blesky jsou …“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Samozřejmě z toho nemůže vynechat samotného mediálního magnáta. „Druhá glosa jde tedy za Murdochem, který kdysi odůvodnil svůj euroskepticismus slovy: ‚Když jdu na Downing Street, poslouchají, co mám na srdci. Když jdu do Bruselu, nezajímá je to.‘ Murdoch je pragmatik a zajímá se o své obchody. Chápe, že v zemi nestabilní, plné etnických nepokojů, ve které nutně vyústí z Bruselu nařízená masová migrace ze zemí třetího světa, se mu jeho obchody budou dělat obtížněji. Mluví z něj tedy jeho nejpřirozenější zájmy. A už od klasika ekonomie coby společenské vědy Adama Smithe víme, že právě zájem je hybnou silou dějin, a tedy i pokroku, chcete-li. Každý má nějaké zájmy, Murdoch ty svoje hájí takto,“ vysvětluje mediální analytik.

Země s nejdelší demokratickou tradicí bruselskému svazáctvu vadí

Své zájmy však má nejen jeden z nejvlivnějších lidí na světě, ale pochopitelně je mají i Britové. „Většinou lpějí na tradici. Všechny průzkumy vytvářené hurárepublikány z ‚londýnské kavárny‘ na téma ‚K čemu je nám monarchie?‘ dopadly pro jejich organizátory katastrofálně. Drtivá většina Britů chce zachovat království, a to bez ohledu, zda jsou blíže whigům, nebo toryům. Je pochopitelné, že takto orientovaná a v zásadě homogenní společnost s nejdelší demokratickou tradicí v Evropě je pro bruselské svazáctvo solí v očích. Britům neporučíte, ani je tak snadno nezblbnete. Je naprosto jisté, že kdyby v referendu o brexitu hlasovali opravdu jen Britové, a nikoli zástupy imigrantů s ještě nezaprášeným britským pasem, brexit by byl realitou,“ tvrdí Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

13:02 „Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

„Svoboda a demokracie v naší zemi se postupně vytrácejí, zatímco se ocitáme v období ‚měkké normaliz…