Slovenský vědec Michal Šimečka se zamýšlel nad tím, jaký význam má společný postoj zemí Visegrádské skupiny k návrhům Evropské komise, především co se týče povinných kvót na rozdělování uprchlíků. Skutečnost, že se de facto země V4 shodly na společném postoji, je podle něho zvláštní. „Dá se to přičíst souběhu politických okolností, volebních cyklů v těchto zemích a klesající podpoře premiéra Viktora Orbána mezi maďarskými voliči. Domácí faktory v těchto zemích se spojily a daly vzniknout této shodě,“ soudí Šimečka.
Zmínil, že jasným cílem zemí Visegrádu bylo zabránit nejprve přijetí jednorázových povinných kvót a nyní to bude snaha zabránit vzniku povinného stálého mechanismu na přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU s tím, že se k tomu možná přidá i Španělsko.
Prohlášení některých vrcholných politiků zemí V4, především českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica, byla podle Šimečka špatná. „Jejich velmi nešťastné výroky poškodily jméno těchto zemí v Evropě,“ řekl jednoznačně slovenský akademik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka