Pokud by Pavel Zeman změnil rozhodnutí a soud Babiše osvobodil, bylo by to pro něj velmi nepříjemné. Hovoří ústavní právník

23.09.2019 20:06 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman se minulý týden nechal slyšet, že nedopustí, aby premiér Andrej Babiš (ANO) šel před soud. Pokud by na tom justice trvala, zakázal by jí to tzv. abolicí, tedy premiérovo trestní stíhání zastaví navždy. Toto rozhodnutí by však musel ještě spolupodepsat sám premiér, případně ministr, kterého by tím pověřil. Je kauza Čapí hnízdo případem, pro který se má použít prezidentské právo zastavit stíhání? „Použití tohoto práva může být snahou ovlivnit nejvyššího státního zástupce,“ komentoval v pořadu Interview na ČT24 situaci Aleš Gerloch, vedoucí katedry ústavního práva z Právnické fakulta UK.

Pokud by Pavel Zeman změnil rozhodnutí a soud Babiše osvobodil, bylo by to pro něj velmi nepříjemné. Hovoří ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

Když zmíněná slova od prezidenta Zemana ústavní právník Aleš Gerloch zaznamenal, podivil se nad tím, proč něco takového hlava státu sděluje ve fázi, kdy je trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo zastaveno, a kde právní moci nabylo příslušné rozhodnutí. „Napadlo mě ale také, že to není pravomoc prezidenta výlučná. Může se to brát, že je to snaha ovlivnit rozhodnutí nejvyššího státního zástupce, tak aby už tuto kauzu znovu neotevíral,“ komentuje Gerloch prezidentovy záměry.

Připouští zároveň, že možné jsou i spekulace typu ovlivnění rozhodování předsedy vlády či Sněmovny, která v tomto týdnu bude projednávat žalobu na prezidenta. Nejvyšší státní zástupce podle Gerlocha na tuto záležitost správně reagoval slovy, že se ovlivnit nenechá. „A také bych asi připomněl pro diváky, že prezident nemůže odvolat nejvyššího státního zástupce,“ podotkl právník.

Moderátor Daniel Takáč k tomu však připojil poznámku, že to však může udělat vláda řízená tím, koho se to přímo dotýká. Konstatoval proto, že toto určitý tlak na nejvyššího státního zástupce tedy být může. „Jak státní zástupce, tak zejména i soudce musejí být připraveni na různé vlivy, a to nejen z politického prostředí. Musejí být schopni jim odolat a být nezávislí,“ zdůraznil profesor Gerloch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…