Policie asi dostane právo zadržet zbraň přímo v domě majitele

24.03.2016 11:54 | Zprávy

Policie zřejmě dostane právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Navzdory nesouhlasu opozičních TOP 09 a ODS úpravu dnes podpořil sněmovní bezpečnostní výbor. Platnost zbrojních průkazů by ale měla zůstat podle doporučení výboru desetiletá. Vláda ji chtěla novelou o zbraních zkrátit na pět let. Kabinet předlohou reagoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec sám sebe.

Policie asi dostane právo zadržet zbraň přímo v domě majitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Oprávnění policie vyvolalo mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentovali zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. "Současný právní rámec v držení zbraní je nastaven správně," uvedla poslankyně ODS Jana Černochová. Poukazovala na případ, kdy už nynípolicie zadržela legálnímu držiteli zbraň pro podezření ze ztráty zdravotní způsobilosti. "Když je vůle, tak to prostě jde," řekla poslankyně, podle níž není možné kvůli ojedinělým excesům trestat všechny vlastníky zbraní. S návrhem na vypuštění sporné pasáže ale ve výboru neuspěla.

"Jde o klíčový bod novely, který vede ke zvýšení bezpečnosti občanů," zdůraznil k novému oprávnění policie předseda výboru Roman Váňa (ČSSD). Případ, na který poukazovala Černochová, byl podle něho jiný, když tento držitel zbraně už vyhrožoval a i jinak porušoval zákony. "Nové zmocnění nebylo zapotřebí," podotkl Váňa. Výbor na jeho návrh ale novinku v zákonu upřesnil se souhlasem ministerstva vnitra tak, že právo zadržet zbraň budou mít výhradně policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Policista bude moci zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …