Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi panují již od začátku 20. století a vygradovaly na konci první světové války, kdy se společně obě země střetly v boji o oblasti Volyně. Rozdílné názory panují mezi oběma zeměmi i na období druhé světové války a zejména boj proti stalinskému systému, v rámci kterého se některé ukrajinské jednotky otevřeně postavily na stranu nacistického Německa. Spory z minulosti se viditelně přenášejí i do současných vztahů.
Před nedávnem si Krzysztof Szwagrzyk z Institutu národní paměti stěžoval, že jeho spolupracovníkům ukrajinské úřady brání v hledání hromadného pohřebiště, kde byly po masakru na Volyni uloženy ostatky mnoha Poláků. Ukrajina se ke svým temným stránkám historie příliš nehlásí a právě zavraždění stovek polských mužů, žen a dětí patří společně s náklonností k nacistickému Německu k těm nejvíce ožehavým.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro