Poslanec Šarapatka z Krymu: Je tu klid, žádné samopaly. A hlasovat chodí i ti, co křičeli o bojkotu

16.03.2014 18:05 | Zprávy

Referendum na Krymu probíhá klidně, žádný nátlak na voliče se nekoná a hlasování se účastní dokonce i krymští Tataři, přestože jejich lídři mluvili o jasném bojkotu. Situaci na poloostrově Krym pro ParlamentníListy.cz přímo z místa popisuje člen mezinárodní pozorovatelské mise a poslanec Úsvitu Milan Šarapatka.

Poslanec Šarapatka z Krymu: Je tu klid, žádné samopaly. A hlasovat chodí i ti, co křičeli o bojkotu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Poslanec Milan Šarapatka se spolu s dalšími členy pozorovatelského týmu nachází v městě Sudak na jihu Krymu a v okolí. Jak řekl serveru ParlamentníListy.cz, průběh referenda je nad očekávání klidný a účast je velmi vysoká, zatím kolem sedmdesáti procent.

„Překvapením i pro mě je poměrně velká účast v tatarských oblastech, tam je to kolem čtyřiceti procent. Přitom lídři krymských Tatarů prohlašovali, že budou referendum bojkotovat,“ prozradil pozorovatel.

Nikde se nestřílí, lidé referendum chtějí

Ten zároveň odmítá, že by na obyvatele byl vyvíjen nátlak. „Nebylo možné pozorovat žádné viditelné pokusy o nátlak nebo nějaké ozbrojené vyhrožování, to jsem neviděl vůbec. Připadá mi to naprosto nesrovnatelné s poměrně vyhrocenou kampaní v médiích ve smyslu, že tam snad i střílí. Tady se skutečně nic takového neděje. My se pohybujeme v okolí Sudaku, což je až na jihu u moře a možná jinde to je jinak. Tady je ale opravdu klid,“ řekl ParlamentnímListům.cz přímo z Krymu Milan Šarapatka.

Poslanec Milan Šarapatka je v okolí města Sudak (v kroužku). Reprofoto - Google

Obyvatelé podle jeho slov referendum jednoznačně vítají. „Mluvil jsem s asi patnácti účastníky hlasování a ti se vesměs hlásili k tomu návratu do Ruska. To mě docela zaujalo. Jednak je to asi tím, že to jsou etničtí Rusové, ale mají také pocit, že se budou mít líp,“ sděluje dále své dojmy.

„Je v tom ale i trošku nostalgie po tom, co bylo v minulých dobách. Oni měli v dobách Sovětského svazu pocit jistoty, který se potom ztratil. Je to teď velmi chudý kraj, který žije ze zemědělství a turistiky a mimo turistickou sezonu jsou ti lidé nezaměstnaní a podvědomě mají pocit, že v sovětské době jim bylo lépe. Takový postoj mě hodně překvapil,“ uvedl český poslanec přímo z Krymu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…