Pravá ruka kardinála i vrchní badatel o totalitě. Teď má Herman šéfovat kultuře

22.12.2013 12:31 | Zprávy

Přečtěte si vizitku poslance KDU-ČSL a bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana (50), který se pravděpodobně stane ministrem kultury v koaliční vládě Bohuslava Sobotky.

Pravá ruka kardinála i vrchní badatel o totalitě. Teď má Herman šéfovat kultuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Datum a místo narození: 28. dubna 1963, České Budějovice

Vzdělání: Pedagogická fakulta v Českých Budějovicích (1982-83), Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta UK v Litoměřicích (1984-89), v letech 1995-96 studoval obor práce s veřejností (public relation) v Německu a USA.

Působení v politice: členem KDU-ČSL se stal letos v květnu, v říjnových volbách byl jako lídr pražské kandidátky KDU-ČSL zvolen do Poslanecké sněmovny; ve sněmovně je mimo jiné místopředsedou volebního výboru.

Praxe: pomocný dělník v Jihočeských pekárnách v Českých Budějovicích (1983-84), duchovní správa v Táboře a okolí (1989-90), tajemník českobudějovického biskupa (1990-91), vedoucí sekretariátu arcibiskupa pražského (1991-95), tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení České biskupské konference (1996-2005, na přelomu let 2004-05 pověřen vedením sekretariátu ČBK), věnoval se pomoci policistům na policejním prezidiu v Praze (2005-07), vedoucí Informační kanceláře Ministerstva kultury ČR (2007-08), vedoucí pražské kanceláře ekonoma Jana Švejnara (2008-2010), ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) (2010-2013).

Kritici: Snažil se o destabilizaci ÚSTRu

Členství v organizacích: do roku 2007 byl členem (kanovníkem) Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a sv. Pavla na Vyšehradě; bývalý člen předsednictva Sdružení Ackermann-Gemeinde, je členem Rady Česko-německého diskusního fóra, člen správní rady Středoevropské akademie se sídlem v německém Bad Kissingenu.

V poslední době se Herman dostal do popředí mediálního zájmu poté, co ho letos v dubnu odvolala z funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) rada ÚSTR, zvolená levicovým Senátem, a nahradila ho Pavlou Foglovou. Kritici Hermanova odvolání nařkli sociální demokracii i radu z úsilí o jeho destabilizaci a pokus ovládnout před budoucí vládou s KSČM (vládní spolupráce ČSSD s KSČM byla před říjnovými volbami považována za jeden z možných výsledků blížících se voleb do sněmovny) archiv komunistických bezpečnostních složek. Sociální demokracie toto tvrzení ostře odmítla, naopak obvinila z politizace věci ODS. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…