Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by s negativním lustračním osvědčením mohl mít potíže. Babiš se totiž v současnosti na Slovensku soudí o to, aby soud rozhodl, že nebyl vědomým spolupracovníkem StB. Kysela však tentokrát požadavek prezidenta podpořil, podle něj je prý zcela logický, má oporu v zákoně a odpovídá dosavadní praxi. Pokud se politik stane vicepremiérem či ministrem bez portfeje, pod nějž nespadají správní úřady, čisté lustrační osvědčení prezidentovi předkládat nemusí.
Server Českápozice.cz se zajímal o rozdíl mezi politikem a šéfem správního orgánu dle lustračního zákona. „Výklad zákona není zcela jednoznačný. Musíte si klást otázku, jestli ministr, který je šéfem správního úřadu, vám připadá podobnější spíše šéfovi statistického úřadu, nebo poslanci. Mně připadá podobnější šéfovi statistického úřadu. Když ve volbách voliči někoho volí, volí ho primárně jako poslance, avšak z toho automaticky neplyne, že by měl být ministrem,“ říká Kysela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr