Sobotka v době prodeje státního podniku zastával funkci ministra financí a bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. Výtky dlouhodobě odmítá. Sobotka v úvodu své výpovědi popisoval, jak se privatizace státního podniku chystala. K ceně prodeje uvedl, že na základě informací od ÚOHS měla být cena minimálně 3,5 miliardy korun. Pak se objevily nabídky od firmy Penta, které se podle Sobotky pohybovaly kolem tří až tří a půl miliardy korun. Podíl nakonec získala skupina Karbon Invest. „Žádné jiné nabídky nebyly,“ uvedl Sobotka.
U soudu byl rovněž pražský zastupitel Jakub Michálek (Piráti). V prohlášení, které zaslal ParlamentnímListům.cz, mimo jiné konstatuje: „Domnívám se, že Sobotka by neměl stát u soudu jako svědek, ale že by ho justice měla spolu s panem Bakalou posadit na lavici obžalovaných. Sobotka jako ministr financí na vládě navrhl, aby minoritní podíl OKD byl zprivatizován za cenu 4,1 miliardy korun, ačkoliv reálná hodnota celého majetku firmy se pohybovala kolem 50 miliard korun a velká část majetku firmy vůbec nebyla předmětem ocenění nebo byla oceněna za zlomek ceny (jako byty OKD). Sobotka i dnes v rozporu se znaleckými posudky hájil názor, že stát prodal OKD bez výběrového řízení za tržní cenu," uvedl Michálek.
„Máslo na hlavě v této kauze má nejen ČSSD, jejíž vláda privatizaci schválila, ale také ANO, TOP09 i ODS. Považujeme tuto kauzu za spiknutí proti daňovým poplatníkům. Jde patrně o jednu z největších kauz v Česku s celkovou odhadovanou škodou kolem 20 miliard korun. Ani dnes ministr financí, vláda a sněmovna nedělají nic pro to, aby se privatizace rozkryla a Bakala škody aspoň částečně nahradil," uzavřel Michálek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový