Po ceremoniálu na Hradě se Pavel i Picek přesunou na Vítkov, aby společně s vojáky oslavili blížící se Den ozbrojených sil. V rámci slavnostního nástupu Picek předá funkci náčelníka generálního štábu Pavlovi, včetně bojového praporu generálního štábu. Po nástupu se uskuteční slavnostní podpis protokolů o předání funkce.
Pokusí se zabránit škrtům
Oba generálové také společně s ministrem obrany Alexandrem Vondrou položí věnce k hrobu neznámého vojína, který je uložen v kryptě Národního památníku na Vítkově. Uctí též památku padlých vojáků v zahraničních operacích. Při této příležitosti budou udělena rovněž resortní vyznamenání. Den ozbrojených sil připadá na 30. června, slavnostní akce se ale uskutečňují již před ním.
Nastupující náčelník generálního štábu Petr Pavel se ve své funkci bude snažit udržet financování armády na takové úrovni, aby mohla nadále plnit svůj hlavní úkol, kterým je obrana českého území. Armáda by neměla vlivem rozpočtových škrtů přicházet o své schopnosti, jinak by mohla ztratit nárok na výhody kolektivní obrany Severoatlantické aliance (NATO), řekl ČTK v rozhovoru Pavel.
Z armády mohou odejít až čtyři tisíce lidí
Před neustálým snižováním rozpočtu na obranu varuje i ministr obrany Alexandr Vondra. NATO dlouhodobě požaduje, aby rozpočet ČR na obranu byl ve výši alespoň dvou procent HDP. Český obranný rozpočet je přitom nižší. Loni její obranné výdaje činily 1,15 procenta hrubého domácího produktu.
"Priority jsou především v tom udržet současné schopnosti, pokud to bude jenom trochu možné, a nedovolit pokles pod úroveň, která nám ještě zajišťuje nárok na kolektivní obranu," řekl ČTK Pavel. "My se v tuto dobu snažíme definovat řekněme minimální úroveň obrany, kterou musíme držet, abychom ještě byli schopni hovořit o zajištění obranyschopnosti země," dodal. Vedení armády se podle něj v současnosti snaží nalézt možnosti, kde lze v rozpočtu ještě ušetřit. "Ale už jich skutečně mnoho nezbývá," uvedl Pavel.
V souvislosti s neustálými rozpočtovými škrty, které jsou způsobeny přetrvávající hospodářskou recesí, se hovoří o možnosti propouštění lidí ze služby v armádě. Média před časem uváděla, že by ozbrojené síly mohlo opustit až 4000 lidí. Podle Pavla tak masivní propouštění armádu nečeká. Některé posty totiž nejsou v době míru obsazeny. Kolik lidí bude z armády propuštěno, bude její vedení vědět v druhé polovině roku. Vlivem zrušení velitelství společných sil v Olomouci a redukce velitelských struktur ale může svléknout uniformy několik set lidí především ve vyšších hodnostech, vysvětlil Pavel.
Nejistota v celém obranném resortu se podle něj v armádě také projevuje. Nepodepsala se ale na zájmu nových rekrutů o vstup mezi vojáky ani na zvýšeném zájmu o odchod "do civilu". "Nábor se daří plnit v rámci stanovených cílů, které jsme si dali," řekl ČTK Pavel.
Afghánský útlum
Zájemce o vstup do armády by podle něj v budoucnu mohlo motivovat zavedení nového kariérního řádu a systému odměňování vojáků. Změny by měly vstoupit v platnost v roce 2014 a jejich zavedení do praxe bude trvat několik let. "Na těch nejnižších funkcích by mělo dojít k mírnému zvýšení platů, na těch nejvyšších zase k mírnému snížení. Což si myslím, že celkově ke stabilizaci přispěje," vysvětlil Pavel. Podobný krok podle něj může přispět ke zvýšenému zájmu občanů o vstup do armády.
Napjatému rozpočtu armády může v budoucnu ulehčit postupné utlumování působení vojáků v alianční misi v Afghánistánu. Do konce roku 2014 se má česká přítomnost v misi ISAF snížit na polovinu. V zemi budou nadále působit zejména výcvikové jednotky, které pomáhají s budováním samostatných afghánských ozbrojených složek. Po ukončení afghánské mise se bude armáda intenzivněji věnovat výcviku obrany území ČR a aliančních partnerů, uvedl Pavel.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp