Úvodem profesor Lane připomíná, že příchod Vladimíra Putina do čela Ruské federace změnil politické klima jak v samotném Rusku, tak ve světové politice. Jenže zatímco ve své zemi má Putin širokou podporu, v zahraničí má potíže.
Podle profesora západní média interpretují politiku Putina jako „obnovení sovětské hrozby". Významní západní, především američtí spisovatelé a učenci označují ruské vedení jako to, které chce oživit ruský imperialismus. „Rusko je zobrazováno jako ekonomická a vojenská hrozba Západu,“ poznamenává Lane.
Západní rétorika je jednostranná a vytváří atmosféru nedůvěry
Taková vyjádření jsou ale podle profesora jednostranná. „Vytvářejí atmosféru nedůvěry vůči Ruské federaci,“ uvádí s tím, že politika současného ruského vedení by se přitom v podstatě dala vykládat jako asertivní. „Rusko není nepřátelské k západním mocnostem či dokonce ke kapitalismu. Snaží se obnovit něco z toho, co ztratilo v době, kdy byl socialismus demontován a zároveň si chce obnovit respekt,“ poznamenal profesor Lane s tím, že Rusko očekává, že se stane hlavní evropskou silou.
Profesor upozorňuje, že jednou z hlavních zásad, na nichž byly stavěny nejprve reformy socialistického bloku a později jeho transformace, byl pohyb směrem k účasti na světovém ekonomickém systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam